Günümüz Popüleritesi : ESRAR BAĞIMLILIĞI

Esrar, doğada Hint Keneviri bitkisinin sapı, tohumu ve yaprağından oluşur. Esrar dumanı sert, keskin, acı ve ot kokusuna benzetilebilir. Esrarın ana etkin maddesi ise THC olarak bilinen bir kimyasaldır. Esrar bağımlılığı günümüzün en büyük sorunlarından biridir.

GENÇLERİN ESRAR MERAKI

Şu sıralar dünyada en yaygın uyuşturucu madde olarak esrar gösterilebilir.Tütünle birlikte içe çekme yoluyla en sık kullanılan madde de yine esrardır. Amerikalı gençlerin yarısının yaşamları boyunca en az bir defa marijuana kullandığı belirlenmiştir. Gençlerin cannabis kullanma oranının Avusturalya’da 13 yaş grubunda %7 iken 17 yaş grubunda %40’a kadar yükseldiği saptanmıştır. Gençleri bu risk grubuna sokan en sık düşünceler olarak yaşından büyük gösterme,sigara içiyor olma, ebeveynler ile ilişkinin sağlam olmaması ve özgüven eksikliği gösterilebilir. Öyle ki gençleri maddeye neler itiyor sorusu ile şu an nasıl bir dünyada yaşıyoruz sorusunun birçok ortak cevabı vardır.

Eğer bu yıllarda ülkemizde ve tüm dünyada işsizlik, savaş politikaları artıyor dini baskılar kanun haline geliyorsa uyuşturucu ülke gençleri için bir kaçış seçeneği olmaya devam edecektir. Insanlar özellikle gençler gelecekten yoğun endişe duyuyor ve “ben kimim?” “Ne yapmak için buradayım?” Sorularının cevabını bulamıyorsa bir kaçış yolu olarak uyuşturucu, esrar kullanımını tercih ediyor.

GENÇLERİN ESRARLA İLGİLİ YANLIŞ İNANIÇLARI

 

Esrar yapay bir madde ile karıştırılmadığı için zararlı değildir. Esrar bağımlılığa sebebiyet vermez. Esrarın etkisi uzun sürmez birkaç saat ile sınırlıdır. Esrar stresi bastırır. Esrarın sigara ve alkol kadar zararı yoktur; zihin açıklığı yapar. Bu gibi inançlar esrarın kullanımının artmasına doğrudan etki ediyor. Esrar kullanımı beyin hücrelerine zarar veren çok zararlı bir maddedir.

 

ESRAR BAĞIMLILIĞINDAN NASIL KURTULABİLİRİZ?

 

Madde kullanımından kurtulmak için psikoterapi yöntemi kullanılabilir. Aynı zamanda bu bağımlılıktan kurtulmak için ACT, motivasyonel görüşme uygulamaları da kullanılabilir. Bağımlılıgın şiddeti fazlaysa veya yoksunluk belirtileri ile artık baş edilemiyorsa ilaç kullanımı için psikiyatri ile irtibat kurulmalıdır. Esrar bağımlılığı tedavisinin sabır ve azim gerektiren bir süreç olduğu akıldan çıkarılmamalıdır.

 

Diğer yazılarımız; www.insancaakademi.com/blog/

 

Benzer içerikler için İnstagram sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın!