Küçük Albert Deneyi

Küçük Albert Deneyi

Deneyin Amacı:

Küçük Albert Deneyi, Amerikalı Psikolog John B. Watson ve onun öğrencisi Rosalie Rayner tarafından yapılan ve korkunun sonradan kazanılan bir refleks mi yoksa doğuştan gelen bir dürtü mü onu açığa çıkarmak adına yapılan, bilimin karanlık dünyasına ait, sekiz aylık bir bebeğin hayatını karartan korkunç bir deneydir.

Deneyin Evreleri:

Psikolog John B. Watson ve öğrencisi deneyi gerçekleştirmek için bir çocuk arayışı içerisinde iken bir süre sonra bir aileyi ikna ederek Küçük Albert Deneyini yapmak için bütün şartları yerine getirirler. Deneyi yapmak için gereken her şey hazır olduktan sonra deneye başlayan ikili, ilk olarak sekiz aylık bebeğe birkaç duygusal test yaparlar. Ardından küçük bebeğe peruk, yanık kağıt parçaları gibi ilk kez karşılaşacağı nesneleri gösterirler. Ancak ilk etapta bebek gördüğü bu nesnelerden korkmaz ve sadece gülümser.

İkinci etaba geçtikten sonra minik bebeği boş bir odaya götürürler. Minik bebeği boş odaya koyduktan sonra içeriye beyaz bir fare koyarlar. Ancak küçük bebek yine korkmaz ve gülerek fareyi sevmek için yakalamaya çalışır. Minik bebek fareyi yakalamak için uğraşırken artık son aşamaya geçerler ve bebeğin her fareye dokunduğu esnada rahatsız edici sesler çıkarırlar. Bu rahatsız edici sesleri duyan bebek en sonunda ağlamaya başlar. Ancak ses kesildikten sonra tekrar dikkatini fareye verir fakat fareye tekrar dokunduğunda yine o rahatsız edici sesi duyup korkar. En sonunda hep aynı sesi duyup korkan bebek minik fareye dokunmaz ve ondan korkmaya başlar.

Bebeğin korktuğunu fark eden John B. Watson ve öğrencisi daha sonra deneyi bir adım daha ileriye taşımak adına fare yerine tavşan ve pamuk gibi objeler kullanmaya başlarlar. Deneyin sonucunda ise küçük bebek herhangi bir ses çıkmamasına rağmen beyaz ve tüylü şeyler gördüğü zaman korkmaya başlar. Bu sonuç doğrultusunda koşullandırılmış korkuyu kanıtlayan ikili deneyi bitirir ve hastaneden ayrılırlar. Deneyin bitmesi ve minik bebek için bir iyileşme sürecine girilmemesi insanların büyük tepkisini çekmiştir. Ancak deneyin sonu gelmiş ve olanlar olmuştur.

 

Diğer psikoloji yazılarımız; www.insancaakademi.com/category/psikoloji/

 

Benzer içerikler için İnstagram sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın!

 

KAYNAKÇA

Küçük Albert Deneyi, Vikipedi, 2020.

Elvan Yarma, Bilim Dünyasının en korkunç deneyi: Küçük Albert’a Ne Oldu, Hürriyet Kelebek, 2016.

Altay Şengür, 9 Madde ile Tarihin Utanç Dolu Deneyi: Küçük Albert’a Ne Oldu, Onedio, 2015