SALİERİ KOMPLEKSİ

SALİERİ KOMPLEKSİ

Salieri kompleksi, belirli konularda yeteneği olan bireylerin kıvrak zekâları sayesinde kısa zamanda ortaya çıkardıkları başarılara karşı duyulan kıskançlıktır. Bununla birlikte nefret, mutsuzluk, kin ve korku gibi duyguları da beraberinde getirir. Kıskançlık duygusunun ileri boyutu da denebilir. Geçmişte ve günümüzde çoğunlukla bilim, sanat ve akademik alanlarda karşımıza çıkmaktadır.

Salieri Kompleksi ve Amadeus

Amadeus, Peter Shaffer’ın kaleme aldığı bir romanıdır. Daha sonra Milos Forman’ın filmiyle karşımıza çıkar. Salieri kompleksi de ismini bu filmden almıştır. Amadeus filmi hakkında biraz bahsetmek gerekirse şöyle değinebiliriz; zorlu yollarla saray bestecisi olan Antonio Salieri’nin aynı dönemde yaşamış en yetenekli ve ünlü bestekârı olan Wolfgang Amadeus Mozart’ın başarısına karşı duyduğu kıskançlıktır. Bu kin ve kıskançlık ile Salieri tanrıya karşı da bir hayıflanma içerisindedir. Mozart kişilik olarak fazla enerjik, kaba söylemleri olan, aklına geleni düşünmeden söyleyen biri olarak karşımıza çıkar. Salieri ise görgü kuralları olarak kendini geliştirmiş biridir.

Tanrıya serzenişlerinden biri de budur. Neden Mozart gibi kaba birine bu yetenek verilmiştir? Kendisi gecesini gündüzüne katıp üreterek saray bestecisi olmuştur ancak Mozart bir günde bile çok iyi besteler ortaya çıkarabilmektedir. Salieri’nin müzik hayatındaki kariyeri Mozart’ın gelmesiyle gölgede kalmış ve Mozart’ı başarısız yapmak için elinden geleni ardına koymamıştır. Amadeus ise kelime anlamı olarak ‘Tanrı’nın sevdiği kulu’ olarak geçmektedir. Gerçekler oysaki filmde anlatılanlardan oldukça farklıdır. Salieri aslında Mozart’a bu kadar kin beslemez tam aksine Mozart’ı desteklemiş, eserlerini seslendirmiştir. Hatta birlikte besteledikleri eserleri vardır. Mozart’ın eşi Constanze, oğullarını müzik eğitimi alması için saray bestecisi Salieri’ye emanet ettiği de bilinenler arasındadır. Sonuç olarak Mozart’ın vefatından sorumlu tutulan Salieri, son nefesine kadar bunu yalanlamış ve Mozart’a zarar verecek kadar bir kıskançlık duymamıştır.

Günümüz Dünyasında Salieri Kompleksinin Yeri

Geçmişte de izlerini gördüğümüz bu kompleks ki örnek verecek olursak Edison’un Tesla’nın önünü kesmesi gibi benzer olaylarla karşılaşabiliriz. Günümüzde ise teknoloji ile birlikte insanların yaşamları iç içe geçmiş durumda. Bizlere gösterilen hayatlara bakarak çevrim içi kıyaslama içine girdiğimiz bir zaman dilimindeyiz. Bu karşılaştırmalarla bazen yaşam doyumumuzu düşürebiliyoruz. Farkında olmadan kıskançlık duygusuna kapılabiliyoruz. Bununla birlikte rekabetin yoğun olduğu iş dünyasında da durum oldukça benzer. Tüm bu gibi nedenler kontrol sağlanamazsa ileri boyutta kıskançlık seviyelerine ulaşabilir. Bu da bahsedildiği üzere Salieri kompleksi gibi benzer komplekslere yol açabilir.

 

 

 

Diğer yazılarımız; www.insancaakademi.com/blog/

 

Benzer içerikler için İnstagram sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın!