ÇOCUKLARA ALLAH ‘I ANLATMAK

ÇOCUKLARA ALLAH’I ANLATMAK

Allah’a çocuklara anlatırken yani görmediğiniz bir Allah’ı çocuklara anlatırken nasıl bir yol izlememiz gerekir?

Aslında yetişkinlere anlatıldığı gibi anlatamamak en doğrusudur. Çünkü çocuk ile yetişkin arasındaki en önemli fark çocuğun her şeyi somut olarak algılamasıdır. Yani çocuklara Allah, melekler, din gibi gözle görülmeyen bir durumu anlatmak zordur. Bu yüzden çocuğun anlayacağı dilden somut nesnelerle Allah’ı anlatabiliriz.

Somut nesnelerle Allah anlatılabilir mi ?

Allah’ın yarattığı milyarlarca canlı var. Bununla birlikte çocuklar canlıları sever ve merak eder.  Dolayısıyla Allah’ı bu canlılardan anlatmaya başlayabiliriz. Üstelik karıncaya, karıncanın hızlı yürümesine, çiçeğe, çiçeğin kokusuna, kelebeğe, kelebeğin kanadındaki sevdiği renklere, böceklere, sineklere, güneşin doğuşundan batışına kadar her andan yola çıkarak, tüm bunların yaratıcısı olan Allah’tan bahsedilebilir. Allah’ın bütün bu özellikleri ve güzellikleri bizim için yarattığını söylemek doğru olacaktır.  Dolayısıyla somuttan soyuta doğru gitmiş olunacaktır.

Çocuğa Allah’ın bizzat kendisini anlatırsak çocuğun aklında uçsuz bucaksız sorular oluşacaktır. Hatta bu sorular, bazen biz yetişkinin bile bilmediği sorular olabiliyor. Bu yüzden çocuğun anlayacağı örnekleri çoğaltmak, onun anlayabileceği bir dil kullanarak Allah ile bağlantı kurmak önemlidir.

Örneğin;

  • Allah güneşi bizim uyanmamız için doğuruyor. Eğer güneş doğmasa hep gece olur ve karanlıkta işlerimizi halletmek zorunda kalabiliriz. Allah’a gece ve gündüzü yarattığı için teşekkür ederim.”
  • “Allah çileği, kirazı, bol sulu mandalinayı ve tüm renkli meyveleri bizler için yarattı, ben yerken çok mutlu oluyorum.”
  • “Allah ineği, keçiyi, koyunu yarattı, ben onların peynirini, sütünü ve yoğurdunu çok seviyorum. Bizim sağlıklı olmamız için Allah tüm hayvanları yarattı. O’na teşekkür ederim.”
  • “Dedemlerin köyünde, köpekleri var. Dedemlere birisi geldiğinde köpeğimiz havlıyor ve bizi yabancı insanlardan koruyor. Allah’a köpeğimizi yarattığı için teşekkür ederim.”
  • “Kışın portakal içimi serinletiyor, Allah’a bu yarattıkları bol vitaminli meyveler için teşekkür ederim.”
  • “Ispanak benim en sevdiğim sebzedir, Allah ıspanağı, çok fazla vitamin alıp güçlenelim diye yarattı. Vücudumuzun ihtiyacı olan bu vitaminleri alacağımız yiyecekler yarattığı için Allah’a çok teşekkür ederim.”
  • “Çok güzel yağmur yağıyor, bu yağmur sayesinde tüm çimler ve ağaçlar ıslandı ve şimdi büyüyecekler. Allah bizim için yağmuru yarattı. O’na teşekkür ederim.”
  • “Kar yağarken kardan adam yaptık, her yer bembeyaz, Allah bu karı bizim için ne de güzel yarattı, Allah’a bu bembeyaz kartopu için teşekkür ederim. Çok güzel bir oyun oldu.”
  • “Allah bahçemizdeki renkli renkli çiçekleri çok güzel yaratmış, her gün seninle onları suluyoruz, onlar da hızlıca büyüyor. Allah’a bu güzel çiçekleri bize verdiği için çok teşekkür ederim. Evimizi, balkonumuzu nasıl da güzelleştiriyorlar.”
  • “İyi ki sen bizim biricik kızımızsın/oğlumuzsun. Allah’a, seni bizim evladımız yaptığı için teşekkür ederiz.”

Bu tarz somut örneklerle bağ kurarak Allah’ın varlığının farkına varmasına yardımcı olabiliriz.

Her yeni bir güne merhaba diyebilmek ümidiyle…

Uzm. Çocuk Gelişimci

Elif Almiray OKUTAN