BRAM STOKER’IN DRAKULA’SI VE FİLM OLARAK DRAKULA İSTANBUL’DA – Karşılaştırma

Dracula Bram Stoker tarafından yazılmış bir başyapıttır. İlk olarak 1897’de yayınlanan kitapta, Jonathan Harker adından bir avukat var ve bu avukat Drakulanın Doğu Avrupa’daki Transilvanya şehrine seyahat ediyor. İlk sahnede yerli halk avukatı şatoya gitmeme konusunda ikna etmeye çalışıyor ve onu uyarıyorlar. Avukat gitmekte ısrar edince ona kendisini kötü ruhlardan korumak için bazı bilgiler veriyorlar. Örneğin; ona bir haç veriyorlar kötülükten korunması için. Bunun yanında yerli halk kötülüğü betimlemek için birbirinden farklı kelimeler kullanıyorlar. Ancak sonrasında Avukat Harker o garip kelimelerin içinden vampir kelimesini kullanmaya karar veriyor. Kitaptaki Drakulayı az çok bu şekilde anlatabiliriz bunun yanında bir de filmlerde, oyunlarda ve tiyatrolarda görmüş olduğumuz Drakula figürü var. Filmlerden biri olarak Drakula İstanbul’da bizim tarihimiz için oldukça önemli bir rol oynuyor.

Filmin özeti olarak şunları söyleyebiliriz. Avukat Azmi Kont Drakula’ya doküman vermek için görevlendirilir. Bu yüzden de Drakulanın şatosuna gitmek zorundadır. Kont Drakula ile karşılaştığında onun hakkında bir sır öğrenir. Bu sırrı öğrendikten sonra da İstanbul’dan kaçmaya çalışır. Drakula ise buna izin vermez, onu takip eder ve gerçek kimliğini saklamaya çalışır.

Drakula İstanbul’da Analiz- Yorum

Drakula ve Drakula İstanbul’da arasında çok fazla fark bulunmaktadır. Bu farklılardan bazılarını daha ilk sahneden bile anlayabiliriz. Kitapta, köylüler avukatı uyarıyorlar ve ona bir haç veriyorlar kendisini koruması için ancak filmde avukata bir cevşen veriyorlar. Cevşen de Müslümanların bir korunma yöntemidir. Ancak burada komik bir sahne fark ediyoruz. drakula istanbul’da

Filmde köylüler geleneksel Türk kıyafetleri giyiyorlar ancak baba, oğul ve kutsal ruh işaretini yapıyorlar. Farklılardan devam etmek gerekirsek filmde Drakula’dan korunmak için sarımsak kullanıyorlar ancak orijinal kitapta bunun yerine haç kullanılıyor. Buna ek olarak diyebiliriz ki film aslında Film aslında milliyetçi tavır örneğidir çünkü Bram Stocker’ın kitabında Osmanlı, kötülüğe karşı savaşırken filmde Kazıklı Voyvoda olarak bilinen Vlad Tepeş ile savaşmaktadır. Bu yüzden film kitaba göre çok fazla farklılık barındırıyor. Çünkü Bram Stoker’ın kitabına ait olan fikir ile filmdeki fikir aynı değil.

Bram Stoker bilinen Drakula’dan yani bir vampirden söz ediyor ancak filmde vampir olan değil tarih sahnelerinden tanıdığımız Kazıklı Voyvoda olarak bilinen Drakuladan bahsediliyor. Bunun en büyük sebeplerinden biri Osmanlı’nın savaşta ne kadar korkusuz olduğunu göstermek olabilir. Ve tabi ki araya giren yılların ve dönem zihniyetinin yüklemiş olduğu sorumluluğu da göz önünde bulundurmak gerekir. drakula istanbul’da