şampiyon

Öldükten Sonra Şampiyon

Öldükten sonra insanın başına neler geleceği ile ilgili çeşitli inanışlar vardır. Bir inanışa göre insan öldükten sonra iyi ya da kötü bir yere gidecektir. Başka bir inanışa göre ise insan tekrar doğup başka bir insan olarak hayata başlayacaktır. Ama hiçbir düşünce tarzı öldükten sonra büyük bir başarı elde edeceğiniz söylememektedir.

Öldükten sonra büyük bir başarı elde ettiğinizi düşünün. O başarı için hayatınız boyunca yaptığınız şeyi tutkuyla, vazgeçmeden yaptığınızı… Bu kadar çaba ve uğraş sonrası en büyük olmak için uğraştığınız şeye öldükten sonra ulaşmayı başardınız. İşte bunu -üzülerek söylüyorum- öldükten sonra gerçekleştiren Formula-1 şampiyonu Pilot Jochen Rindt‘in hayatını inceleyeceğiz.

Hayatı ve Yarış Kariyeri

1942 Almanya doğumlu aslen Avusturyalı olan pilot 1961’de yarış kariyerine başladı. İki sene sonra tek koltuklu serilerde yarışmaya başladı ve gösterdiği başarı ile 1964’de Formula-1’de şans buldu. 1965’te ise tam olarak Formula-1 kariyerine başladı. İlk sezonu vasat üstü geçen Rindt ikinci tam sezonunda 3 podyum yakaladı ve sezonu 3. tamamladı.

1967 mekanik sorunlarla çok fazla yarış dışı kaldığı bir sezon oldu bu sezonda Brabham’a geçti. 68’de ilk pol pozisyonu Fransa’da geldi. 69 yılında Lotus’a geçti. Bu sezonda tam 5 pol pozisyonu aldı ve 6 Grand Prix zaferinden ilki bu sene içerisinde geldi.

70 sezonuna kötü başlangıç olsa da Monaco’da arkalardan başlayıp yarışı kazanmasını bildi. Sonrasında Hollanda’da başlayan bir seriye başladı ve 4 yarış üst üste kazandı. Kendi memleketinde pol pozisyonundan başladı ancak yarışı tamamlayamadı.

Sonraki yarış ise Monza’ydı. Son antrenman turları sırasında feci bir kaza geçirdi. Emniyet kemerinin boğazına verdiği zarar sonrasında hayatını kaybetti.

“Kazanırsam Bırakacağım”

Jochen Rindt eşi Nina Rindt’e eğer Formula-1’de şampiyon olursa bırakacağını söylemişti. Yaptığı kazadan sonra sezon devam etti. Kalan yarışlarda olmamasına rağmen Jochen Rindt kazandığı 45 puanla şampiyon oldu. Böylelikle Formula-1 tarihinde öldükten sonra en iyi olmayı, şampiyon olmayı başaran ilk ve tek pilot oldu. Kazandığı şampiyonluk kupası ise eşi Nina Rindt’e verildi.

Daha önceki yazımda da belirttiğim gibi bu işi yapan insanlar ölümü göze alarak başarının peşinde koşuyor. Her yarışta her puanda daha çok bağlanıp hem keyif alıyorlar hem de başarı elde ediyorlar. Kimileri büyük başarı elde ediyor, kimileri de başarının getirmiş olduğu hazzı yaşayamıyor.

 

Kaynakça 

www.tr.motrsport.com

www.formula1.com

 

Bu yazı İnsanca Akademi editör ekibinden Melek Nur Yıldırım tarafından düzenlenmiştir.