sevgi

DOKTOR GARY CHAPMAN

Gary Chapman, çift terapisti ve kitap yazarıdır. Doktor Chapman başlangıç olarak sadece çiftlerin ilişkilerine odaklanmış. Çiftler üzerinde yaptığı çalışmalar sonucunda çok geçmeden sevgi dili ilkesini bulmuştur. Üstelik Nicole Egbert ve Denise Polk tarafından 2006 yılında yapılan bir araştırmada da  “Beş Sevgi Dili”nin bir dereceye kadar psikometrik geçerliliğe sahip olabileceğini öne sürülmüştür. Dr. Chapman bu ilkeler üzerine bir kitap da yazmıştır. Üstelik New York Times’da en çok satanlar listesine girmiştir ve “The Five Love Languages” isimli bu  kitabı  ‘Aşkın Beş Dili ’ olarak dilimize çevrilmiştir.

Dr. Chapman, sevginin dili ilkesinin sadece çiftler arasında olmadığını sonraki çalışmalarında fark etmiş. Sevgi dilinin arkadaşlar, tanıdıklar, çocuklar arasında bile olduğunu görmüştür. Peki sevginin beş dili nedir?

SEVGİNİN BEŞ DİLİ

Doktor Gary Chapman’a göre insanlar birbirlerine olan sevgilerini göstermek için beş sevgi dilini kullanırlar. Her insanın birincil ve ikincil olmak üzere belirli sevgi dili vardır. Doktor Gary’e göre bir kişinin sevgi dilini keşfetmek için bir başkasına olan davranışları değerlendirilmelidir. Sevgi dilini öğrenmek için bir yöntem daha vardır. Kişinin en çok talep ettiği şeyler veya şikayet ettiği konulara bakmak. Chapman’a göre beş sevgi dilini şöyle sıralayabiliriz;

  1. Onaylama sözleri: İltifat etmek veya destekleyici sözler söylemek. Karşınızdaki kişinin sevdiği hitap şekillerini kullanıyorsanız ve karşılık olarak da bu beklentideyseniz sevgi diliniz onaylama sözleri demektir.
  2. Kaliteli zaman: Sevdiğiniz insanlarla vakit geçirmek her şeyden daha önemliyse , karşınızdaki kişinin duygu ve düşüncelerine ilgi gösteriyor ve karşınızdakinden de bunu bekliyorsanız sizin sevgi diliniz kaliteli zaman geçirmek.
  3. Hediye almak: Sevdiklerinize hediye almak veya onlar için özel şeyler hazırlayıp sunmaktan hoşlanıyorsanız ve karşı taraftan da aynı ilgiyi ve hediyeleşmeyi bekliyorsanız sevgi diliniz bu kategoride yer alıyor demektir.
  4. Hizmet eylemleri: Karşınızdaki kişi ile ortak sorumluluklar almak, onun için duyguyla yapılan eylemler veya yardımcı hareketlerde bulunuyor ve karşılık olarak da bunu bekliyorsanız bu kategoride yer alıyorsunuz demektir.
  5. Fiziksel dokunuş:  Sevdiğiniz insanla temasta bulunmak, sarılmak veya dokunmak sizi iyi hissettiriyor ve mutlu oluyorsanız sevgi diliniz fiziksel dokunuş olabilir.

ÖĞRENDİĞİM SEVGİ DİLİ  (YAZARDAN UFAK BİR PARÇA)

İnsanlar çoğu şeyi olduğu gibi sevgiyi de ebeveynlerinden öğrendiklerini düşünmekteyim. Yukarıda yer alan resim aslında benim annem ve babama ait bir resim. Ve ben de sevgiyi onlardan öğrendim. Annem ve babam birbirlerine aşık olarak evlenen iki vücut tek ruhlardır. Tabi her şey kolay olmaz. Onlar da ilk evlendiklerinde köyden kente göç etmişler. Fakat tabiri caizse tek bir çöpleri bile yokmuş. Bir çocuk bir de “döşek”leri varmış. Sıfırdan yalnızca sevgileriyle ayakta kalmışlar. Her zaman sevgiyi aşikar kılan ebeveynlerim beş sevgi diline de parça parça sahiplerdir. Ben de kendi sevgi dilimi onları görüp, benimseyip, şahsıma münhasır haliyle öğrendim. Annem ve babamın bana öğrettiği şekliyle “Her karanlık aydın olur sevgin olduğu sürece ”.

 

Bu yazı İnsanca Akademi editör ekibinden Melek Nur Yıldırım tarafından düzenlenmiştir.