PORTO RİKOLU SENDROMU

İçinde bulunduğumuz toplumda ve çevremizde farklı birçok insanla etkileşim halinde oluruz. Rastladığımız insanların farklı mizaçları ve huyları vardır. Değişik insan tipleri arasından rastladığımız, sinirli ve kavgacı insanlara denk geldiğimiz olmuştur. Bu insanların davranışının altında psikolojik birçok neden olabilir. Ancak psikolojik bir rahatsızlığı olduğunu, hasta olduğunu kesin olarak söyleyemeyiz. Bahsettiğimiz sinirli kişilik tipinden daha değişik, tehlikeli ve saldırgan insanlar vardır. Bu kişiler, normal bir sinir hastalığı ya da farklı bir kişiliğe sahip olmaktan çok hasta olarak nitelendirilirler. Peki Porto Rikolu isimli sendrom nasıldır?

Porto Rikolu Sendromu Ve Belirtileri

İlk kez Porto Riko’da, Porto Rikolu birinde gözlendiği için bu ismi almıştır. Porto Rikolu sendromu, aynı zamanda dövüşme hastalığı olarak da biliniyor. Bu hastalığa sahip kişiler, sebepsiz kavga çıkarırlar. Nedensiz yere, gördükleri her insanla -tanımadıkları kişiler olsa bile- kavga edebilirler. Ataklar halinde meydana gelen Porto Rikolu hastalığının şiddeti kişinin mental bozukluklarına göre değişebiliyor. Atakların sebebi ise ölüm ya da göç gibi sebeplerden meydana gelebiliyor.  Aniden atak gelir ve kişiyi saldırgan bir hale getirir. Kontrolsüz ağlamalar ve çığlıklar, etrafı kırıp dökme tarzında sinir krizleri görülebiliyor. Nadiren bayılma, halüsinasyonlar ve intihar girişimi gibi durumlar da görülebilir. İnsanların bu sendroma sahip olmasının sebebi, hastalık ya da travma sonrası dürtü mekanizmalarını kontrol edememesinden kaynaklıdır.

Sendromun reaksiyonları aile içinde meydana gelen stresten kaynaklı oluşabiliyor. Sendrom ilerledikçe kişide daha büyük psikolojik hastalıklar oluşabiliyor. Aynı zamanda dövüşme hastalığı olarak tanımlanan bu sendrom, adından da anlaşılacağı üzere kişiyi daha saldırgan hale getirebiliyor. Düşüncesiz ve dramatik şekilde meydana gelen sendrom tutarsız psikoz ve fiziksel olduğu kadar sözel olarak da saldırganlık halini ortaya çıkarır. Kesinlikle tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Tedavi edilmediği takdirde sinir krizleri sonucunda, kişinin kendisine olduğu gibi çevresine de ciddi zararları olabiliyor. Her şeyden önce bu durumun normal bir sinir krizi atağına benzediğini ancak farklı şeyler olduğunu bilmeliyiz. Çevremizde karşılaştığımız, porto rikolu sendromlu insanlar, sinir krizi geçiren ya da kavgacı tipler değildir. Çevresindeki insanları daha çok tehlikeye sokacak, tamamen kontrolsüz ve saldırgan insanlardır. Normal insanlardan daha tehlikeli ve saldırgan olarak nitelediğimiz porto rikolu sendromuna sahip insanlar, çevreye ve kendilerine daha riskli hale gelmeden tedavi edilmelidirler.