Sol Ayağım Kitap Analizi

Sol Ayağım Kitap Özeti

Roman (Sol Ayağım Kitap Analizi) , Christy’nin zor olan doğumuyla başlamaktadır. Annesi Christy’e yemek yedirmeye çalışırken kafasını tutamadığını, daha sonra ellerinin hep sıkı sıkıya yumruk olduğunu henüz dört aylıkken fark etmiş ve onda bir gariplik olduğunu düşünmeye başlamıştır. Ve son olarak fark ettiği şey ise yastıklar olmadan kendi başına oturamadığıydı.  Homurdanarak ailesiyle iletişim kurabilen, kardeşleriyle oyun oynayan, arabasına oturtulup kardeşlerin yardımıyla gezen Christy için arabasının kırıldığı gün yıkım olmuştur. Daha sonra Christy’nin ilgisini boyalar çekmeye başlamış böylece sol ayağıyla resim yapmaya başlamıştır. Daha sonra Katriana Delahaut ile tanışmıştır. Katriana hem Christy ile ilgileniyor, ona her türlü manevi desteği vermektedir. Özellikle resimleri konsunda onu hep desteklemiştir.

Bir gün Katriana’nın ısrarlarıyla bir resmi renklendirip yarışmaya göndermiştir. Kazanacağına dair hiç umudu yokken Christy yarışmada birinci olmuştur. Zamanla resimden sıkılıp küçük hikayeler yazmaya başlamıştır. Bu süreç içerisinde gitgide içine kapanmıştır. Ailesi ruhsal durumu kötüye giden oğulları için zor imkanlarına rağmen onu kendisi gibi engelli çocukların içinde bulunduğu bir projeyle seyahate göndermiştir. Christy burada kendisi gibi insanlarla vakit geçirmiş, ve kendini farklı olarak kabul ettiği dünyasında aslında kendi gibi ve çok daha kötü problemleri olan insanları görmek kısa süreliğine ona ve duygu durumuna iyi gelmiştir.

Eve döndüğünde yine melankolik bir ruh haline bürünmüştür. Daha sonra yolu onu küçüklüğünden görüp tedavisi destek olmak isteyen bir doktorla kesişmiştir. İyileşip iyileşemeyeceğini araştırmak için doktorla beraber Londra’ya gitmiş ve tedaviye yanıt verebileceği anlaşılmıştır. Geri döndüklerinden fizik tedavisi başlamıştır. Christy’nin homurdanmaları konuşmaya dönüşmüş artık sadece yakınlarının değil herkesin onu anlayabileceği şekilde konuşmaya başlamıştır.

Hayat amacını arayan Christy, kendi hayat hikayesini yazmaya başlamış, Christy kitabının yarısını bitirmiştir. Bu sırada doktoru beyinsel engelliler semineri olacağını ve Christy için onun kitabını bu seminerde okumak istemiştir. Christy’nin orada bulunması ve gelişimini göstermesi açısından oldukça önem arz etmektedir. Christy de bu teklifi büyük bir memnuniyetle kabul etmiş, kitabını okumuştur. Ve Christy ayağa kalkıp o durumdan ne kadar iyi seviyeye geldiğini göstermiştir.

Kişiler

Christy Brown: Romanın ana kahramanı ve yazarıdır. Beyin felci geçirdiği için vücudunda sol ayağı dışında hiçbir uzvunu kullanamayan engelli bir bireydir. Tüm bunlara rağmen hayata tutunmaya çalışmış, azmetmiş ve başarmıştır. Sol ayağı onu hayata bağlamıştır. Ancak zaman zaman karamsarlık içine düşen, kendini diğer insanlardan farklı ve kötü gören bir bakış açısına sahiptir. Dramatik bir karakterdir. Kuvvetli aile bağlarına sahiptir. Oldukça meraklı, yeni bilgiler edinmeyi seven ve bunlarla yetinmeyen bir karakterdir. Azimlidir.

Bayan Brown:

Çocuğuna çok değer veren, her koşulda ona destek olmaya çalışan oldukça fedakar bir annedir. Her zaman oğluna inanmış ve ona yardımcı olmuştur. Diğer çocuklarından ayırmaz hatta Chrisy’i üstte bile tutmaktadır. Christy ile aralarında telapatik bir bağ vardır. Birbirlerinin duygu ve düşüncelerini anlamaları bu yüzden kolaydır.

Bay Brown: Oğluna elinden gelen desteği veren bir babadır. Diğer oğulları ile birlite duvar örme ustasıdır.

Paddy:  Christyn’in en büyük abisidir.

Tony: Christy’nin abisidir.

Jim: Christy’nin erkek kardeşidir. Christy’nin mektuplarını ve hayat hikayesini yazmasına yardımcı olmuştur.

Lily: Christy’nin kız kardeşidir. Lily, annesinden sonra evdeki anne rolünü üstlenen çocuktur.

Mona: Christy’nin kız kardeşidir Gezmeyi, eğlenmeyi seven bir karakterdir.

Dr. Warnants: Christy’in ilk zamanlarındaki tedavisini sürdüren doktordur. Christy’nin iyileşebilmesi için her zaman umutlu olup, iyileştirme azmini kaybetmemiştir.

Katriana Delahaut: Christy için sık sık evine gelip yardım eden, kötü hissettiği zamanlar destek olup, motive olmasına, hayata sarılmasına yardımcı olan kişidir.

Jenny: Christy’nin çocukluk aşkıdır. Ancak ona karşılık vermemiştir.

Henry: Christy’nin arabasının adıdır. Diğer kardeşleri Christy’i Henry’nin üzerinde kendi gittikleri yere götürmüşlerdir. Christy’nin sosyal bir çocuk olmasında yararı büyüktür.

Dr. Collins: Christy’nin doktorudur. Ona çok yardımı dokunmuştur.

Yorum

Kitabı oldukça etkileyici buldum. Gerçek bir hayat öyküsünden alınmış olması ve bunun yazar tarafından tüm çıplaklığıyla anlatılmış olması, olayı bizzat yaşayan kişinin duygu ve düşüncelerin farkına varılmasına neden olmaktadır. Bu kitap ben de aslında hayata tutunmak ve mutlu olmak için çok sebebim olduğunu düşündürdü. Christy’nin başta ebeveynlerinin olmak üzere kardeşlerinin, doktorlarının desteğini almış olması ve Christy’e cesaret veriyor olmaları tarif edilemez bir durum olduğu kanaatindeyim. Hele ki engelli çocuklarını yük gibi gören aileler varken ailesinin desteği Christy için oldukça yararlıdır. Ve gelişimi ilerlettiğini düşünüyorum. Yalnızca iyileşme sürecinin kitabın başındaki gibi daha detaylı anlatılmasını tercih ederdim.

Engelli yaşamına bir kapı açacağını düşündüğüm için beğendiğim bir eser oldu. Umudunu koruyan, çabalamaktan hiç vazgeçmeyen, hayallerini kovalayanlar ya da sadece bunu arzulayanlar için öncü bir kitap olacağı kanaatindeyim.