Yabancı Filminin Konusu

Yabancı; İkinci Dünya Savaşı sonrası Japonya’da esir düşen bir Amerikan askerinin, Yakuza içerisindeki yükselişini anlatıyor. Japonların Yakuza Kültürü hakkında da fazlasıyla bilgi içeren aksiyon/drama türündeki filmin başrolü Jared Leto’ya ait.

Film ana karakter Nick Lowell’ın hapishane içerisindeki yaşantısından başlamaktadır. Dilini dahi bilmediği bir ülkede esir hayatı yaşayan karakterimizin hayatı; karşısına Yakuza içerisinde söz sahibi olan Kiyoshi karakterinin çıkmasıyla tamamen değişir. Öncelikle Kiyoshi’nin hayatını kurtarması ve hapishaneden kaçması için ufak bir yardımda bulunmasıyla etkileşim yaşayan ikili; daha sonra Nick Lowell’ın hapisten çıkmasıyla birlikte daha fazla yakınlaşma fırsatı bulurlar. Böylelikle Nick karakteri Kiyoshi sayesinde mafya içerisine girer. Bu sayede film seyirciye yakuza ve Japon kültürü hakkında daha fazla bilgi vermeye başlar.

Karakter Gelişimleri

Netflix orijinal filmlerinden olan bu baş yapıt film, senaryosu dışında karakterleriyle de ayrı bir noktada tuttuğum filmler arasına girmeyi başaran nadir filmlerden birisidir. Mesela karakterlerin gelişimleri göz önüne alındığında Nick karakteri savaş sonrası kayıtlara öldü olarak geçen, ancak Japonya’da bir esir olarak yaşayan, tek hedefi kurtuluş olan sıradan bir Amerikan askeri iken, hapisten çıktıktan sonra Kiyoshi’nin yardımlarıyla yakuza içerisine giren ve güç, kuvvetli aile bağı ve Kiyoshi’nin kardeşine olan aşkı sonrası öncelikleri değişen bir karakter haline gelmiştir.

Nick’in bu değişimi sonrası artık karakterin eve dönmek yerine Japonya da kalmayı kafasına koyduğunu; hatta aile olarak gördüğü kişileri korumak adına gözünü dahi kırpmadan adam öldürdüğünü görebiliriz.

Film içerisindeki bir diğer önemli karakter olan ve yine Kiyoshi sayesinde Yakuza içerisinde güçlenen ve ailenin içerisindeki nüfuzu etkin bir seviye de olan Orochi’ye baktığımızda ise karakterin güçlenme hırsının artması ve aile büyüğü olan kişinin kendine göre yetersiz olduğunu düşünmesi sonucu, geçmişi unutan, hatta yapılan iyilikleri sırf güç adına tek çırpıda silip aileye ihanet etme noktasına kadar gelmesi ve bunun filmde iyi bir şekilde seyirciye sunulması da filmin karakterler konusunda da çok başarılı bir baş yapıt olduğunu çok net bir şekilde gözler önüne sermektedir.

Yabancı Hakkında Kişisel Bir Not:

Tarihi, dram ve aksiyon kategorileri arasında yer alabilecek bu film, yakuza kültürüne hayranlık besleyen; kan ve yaralara karşı midesi hassas olmayan herkese önerebileceğim bir filmdir. Gerçek anlamda kişilerin önceliklerinin ve hayatlarının, koşulların değişmesi sonucu nasıl bir anda farklılaştığını çok iyi bir şekilde seyirciye sunan bir baş yapıt. İzlenmesi halinde vaktinizi keyifli geçireceğinizi düşündüğüm bir film. Şimdiden iyi seyirler dilerim.

 

Bu yazı, İnsanca Akademi Editör Ekibi’nden Dilan Deniz Emeksiz tarafından düzenlenmiştir.