Anksiyete Bozukluğu – Kaygı Bozukluğu


Kaygı – Anksiyete Bozukluğu, Yaygın Anksiyete

Anksiyete dendiği zaman altında birden fazla nedenler yatar. Panik bozukluğu, ayrılık kaygısı… Bunlarda bir anksiyete bozukluğudur. Bundan dolayıdır ki anksiyete bozukluğu (kaygı bozukluğu) kendi başına bir neden olarak görülmez. Fakat yaygın anksiyete bozukluğu, bu alt gruplardan bir tanesidir. Oldukça da sık görülür. Yaygın anksiyete bozukluğu, erkeklere kıyasla kadınlarda daha fazla görülür.


Yaygın Kaygı Bozukluğu


Anksiyete, bizim bir durum karşısında duyduğumuz kaygı veya endişedir. Fakat bazı durumlarda bize motivasyon bile olabilir. İşimizi tamamlama, günlük yaşantımız ile ilgili gibi… Yapacağımız bir iş çok önemli olduğu zaman bazı kaygılanabilirz, acaba kötü yaparsam? diye. Bunun gibi birçok neden bizim motivasyonumu arttırabilir ve daha iyi sonuçlar doğurabilir. Bu tür kaygılar kısa sürelidir ve kısa zaman içinde geçerler. Genellikle duruma bağlıdır. Fakat kaygı-anksiyete bir duruma bağlı olmadan sürekli hale gelirse işte o zaman yaygın anksiyete bozukluğu ortaya çıkmış olur.

Yaygın anksiyete bozukluğu, kişilerin yaşamını olumsuz yönde etkiler ve zamanla olumsuz düşüncelere yol açar. Her şeyin sonu kötü olacak, bütün işler kötü gidecek, benim veya yakınlarımın başına kötü şeyler gelecek, hiç bir şey düzene girmeyecek, hayatım sürekli kötüye gidecek, hiç bir şeyi başaramayacağım… gibi endişe ve kaygılar ile işler aksamaya başlar. Bu durumlar zamanla her alana yayılır. İş, aile, arkadaşlık ilişkileri… Ve bir türlü bu olasılıklar, kötü şeyler olacağı, kötüye gideceği kaygısı-anksiyetesi geçmez.

Anksiyete Bozukluğu Belirtileri

Yaygın anksiyete bozukluğunda; baş dönmesi, baş ağrısı, tansiyon yükselmesi, kalp atımındaki hız, ter basması, yüz kızarması, mide bulantısı gibi fizyolojik belirtiler görülmektedir. Bu belirtilerin yanı sıra yaygın anksiyete bozukluğunda gün boyu bir nedene bağlı olmadan süren veya bir nedene bağlı olsa bile onunla orantılı olmayan sürekli bir kaygı-endişe hali sıklıkla görülebilir. Bu rahatsızlığa sahip olan kişiler genellikle bu duydukları kaygının çok aşırı ya da gereksiz olduğunun farkındadırlar ama buna rağmen bu kaygıyı denetleyemezler. Bunları çevreleri ile de paylaşırlar ve çevrelerindeki kişiler tarafından çok endişeli veya elhamlı olarak tanınırlar.

Uykudan sık sık, uyanma, ufak bir sesten irkilme, konsantrasyon güçlüğü, bir yere tam odaklanamama gibi belirtiler de yaygın anksiyete bozukluğunda görülen ve günlük yaşam kalitesini düşüren belirtilerdendir.