GOBLİN (DOKKAEBİ)

GOBLİN (DOKKAEBİ)

Mitolojik bir varlık olan Goblin, özellikle Güney Kore film ve dizi severlerinin yakından tanıdığı bir karakterdir. Film ve dizilerde bugüne kadar birçok kere Goblin ile karşılaşmışızdır. Bu yazımızda ise, ülkelere ve kültürlere göre değişik özelliklere sahip Goblin’i daha çok Güney Kore mitolojisindeki hali ile ele alacağız.

Goblinler, Avrupa ve diğer mitolojilerde kötü ve şeytani karakterler olarak bilinmektedir. Bu mitolojilere göre Goblinler insanlara zarar vermeyi sever. Açgözlü ve bencil yaratıklardır. Kötü şans ve hastalık getirir, yangınlara sebep olurlar. Hırsızlığı ve altın gibi değerli eşyaları severler. Görünüm olarak çirkin, kısa ve genelde yeşil varlıklardır. Japon mitolojisindeki ‘Oni’ görünüm olarak Goblinlere benzetilmektedir.

Kore Mitolojisinde Goblin

Güney Kore dizi sektöründe özellikle ‘’Goblin: The Lonely and Great God’’ dizisi ile gönüllere taht kuran Goblin’in Kore mitolojisindeki adı Dokkaebi’dir. Dokkaebiler, diğer mitolojilerden farklı olarak Kore mitolojisinde iyi karaktere sahip olarak bahsedilmektedir. Genelde insanları mutlu etmeyi severler. İyi insanları ödüllendirmek ve kötü insanları cezalandırmak gibi özellikleri vardır. Ayrıca şakacı ve eğlenceli tiplerdir. İnsanlarla oynamaktan hoşlanırlar. Altın gibi değerli eşyaları severler. Ceplerini bu tarz eşyalarla doldururlar. Eşyalarını başkaları ile paylaşmayı sevmezler. Bu konuda biraz açgözlüdürler.

Kore mitolojisine göre Goblinler iyi şans getirirler. Tarımda bolluk ve bereketi sağlarlar. Ayrıca bulundukları ortamdaki kötü ruhları kovarlar. Tüm bunların yanı sıra Goblinler deniz canlılarını kontrol edebilmektedir. Bu özelliklerinden dolayı balıkçılar tarafından sevilmektedirler. Balıkçılar denize açılmadan önce bolluk ve bereket için, Dokkaebi’den şans ve medet umarlar.

Goblinler, farklı kültürlere göre farklı özelliklere ve çeşitlere sahiptir. Aynı zamanda Kore’de de farklı bölgelere göre de farklı özelliklere sahiplerdir. Bunlardan biri savaşçı Goblinlerdir. Özellikle hançer kullanmakta iyidirler. Savaşçı Goblinler, diğer Goblinler gibi açgözlü değillerdir. Savaşçı Goblinler bir araya geldiklerinde güçlü bir ordu oluştururlar.

Efsaneye göre Goblinler özellikle tavuk ve at kanı olmak üzere kandan korkarlar. Bilinen bir hikâye vardır. Dağda yaşayan bir adam ve bir Dokkaebi yakın arkadaşlardır. Bir gün adam, Dokkaebi’yi canavara dönüşürken görür ve çok korkar. Dokkaebi’yi uzaklaştırmak ister. Bunun üzerine Dokkaebi’ye en çok neyden korktuğunu sorar. Dokkaebi en çok kandan korktuğunu söyler. Dokkaebi aynı soruyu adama sorar. Adam en çok paradan korktuğunu, bu yüzden dağda yaşadığını söyler. Ertesi gün adamın evinin çevresinin kanla çevrelendiğini gören Dokkaebi çok sinirlenir. Adam, Dokkaebi’nin gelmemesi için evinin etrafını kanla kaplamıştır. Dokkaebi ise ceza olarak adama bir sürü para verir. Adam çok zengin olur.

Goblinler Nasıl Görünür?

Goblinler insan formunda olmayan, insandan daha kısa varlıklardır. Oldukça çirkin olan Goblinlerin insanları baştan çıkaran bazı çeşitlerinin çok hoş olduğu söylenir. Bu nedenle bazı hikayelerde görülmeye değer varlıklar olduklarından bahsedilir. Fakat genel olarak çirkin olan Goblinleri, resimlerde özellikle boynuzlu, büyük ağızlı, keskin dişli, kıllı bir vücutlu, büyük gözlü olarak görürüz. Genelde yeşildirler ve bir şapkaya sahiptirler. Efsanelere göre Goblin’in şapkasını bulup takan kimse görünmez olur.

Goblin ve Eşyalar

Goblinleri hayaletler ile karıştırmamak gerekir. Hayaletlerden farklı olan Goblinler ölü değildir. Fakat tam olarak yaşadıkları da söylenemez. Yaşam ile ölüm arasındadırlar. İnsan kanının bulaştığı  nesneler sayesinde var olurlar. Aynı şekilde insan kanının bulaştığı nesnelerde yaşayabilirler. Yani bir objeye bağımlıdırlar. Ama aynı zamanda fiziksel olarak da bulunurlar. Goblin: The Lonely and Great God dizisini izleyenler de bileceklerdir. Dizideki Goblin karakteri göğsündeki kılıç ile var olmaktadır. Tabii ki de diziler uyarlamadır ve belli bir kesime hitap etmelidir. Bu nedenle dizilerde kullanılan mitolojik karakterlerin özelliklerinde değişiklikler yapılması kaçınılmazdır. Her ne kadar dizideki Goblin, mitolojideki Goblin’in özelliklerini taşısa bile elbette farklılıklar söz konusudur.

 

 

 

 

Kaynakça:

Mikyung, B., The Originality of the Visualization of the Korean Dokkaebi, Kyoto Üniversitesi Japonya,erişim: 11 Ocak 2022, http://design-cu.jp/iasdr2013/papers/1306-1b.pdf

Mythology Planet, ‘’What Are Dokkaebi?’’, erişim: 11 Ocak 2022, https://mythologyplanet.com/dokkaebi-korean-goblins/

Vikipedi, ‘’Goblin’’, erişim: 11 Ocak 2022, https://tr.wikipedia.org/wiki/Dokkaebi

Diary of Melly, ‘’Goblin’in Kore Kültüründeki Yeri’’ , erişim: 11 Ocak 2022

Meloneday, ‘’Goblin’’, erişim: 11 Ocak 2022,

Alternatif Dünyam, ‘’Goblin Nedir?’’, erişim: 11 Ocak 2022, https://alternatifdunyam.com/goblin-nedir-mitolojik-yaratiklar-serisi/

Biri Kore Mi Dedi, ‘’Goblin Dizisi’’,

 

 

 

Diğer yazılarımız; www.insancaakademi.com/blog/

 

Benzer içerikler için İnstagram sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın!