ÖLÜM NEHRİ : GANJ

Ganj Nehri

Ganj Nehri, Hindistan’ın kuzeyinden başlayıp Bangladeş’e uzanan akarsudur. Nehrin uzunluğu yaklaşık 2700 kilometredir. Hindistan’da oldukça kutsal sayılan bu nehri yıl içinde milyonlarca insan ziyaret eder. Dini nitelikli olarak kutsal sayılmasının nedeni ise nehrin Hinduizm’deki Shiva Tanrıçası’nın saçından çıktığının düşünülmesidir. Bu yüzden Ganj; yıkanmak, günahlardan arınmak, ölüleri ebediyete göndermek açısından önemlidir.

Birçok atık sebebiyle en kirli nehirlerden biridir. Yönetim her ne kadar nehre girmeyi yasaklasa da insanlar pek kulak asmaz. Bundan dolayı ölen binlerce insan vardır.

En ilginç detaylardan biri ise “pandit” adıyla bilinen bir grup din adamı; nehre gelen kişileri, geliş nedenlerini ve kimlerle geldikleri gibi pek çok detayı el yazısıyla arşive eklerler.

 

Ölüm Törenleri

Hindistan’daki insanlar yedi kez reenkarneye uğradıklarını düşünür. Eğer ölen kişi yakılır ve Ganj Nehri ‘ne  külleri dökülürse dünyaya bir daha gelmeyeceği mokshaya (döngüyü kırma) ereceğini düşünürler. Eğer bir önceki hayatında iyi bir insan olmuşsa yukarı seviyede, kötü bir insan olmuşsa aşağı seviyede ilerleyerek hayata yeniden başladığına inanırlar. Çocuk, doğum yaptığı esnada ölen kadın ya da yılan sokması gibi sebeplerden ölen insanları yakmayıp ayaklarına taş bağlayarak direkt olarak nehre atarlar. Sebebi ise bu insanların  zaten temiz olması ve direkt olarak sonsuzluğa eriştikleri inanışıdır.

Ölümü bekleyen insanlar ise sırf Ganj Nehri’ne küllerinin dökülmesini istemesi sebebiyle nehir kenarında bulunan yerlerde ikamet etmeye başlar.

Bambu parçalarından yapılan sedye tarzında bir araçla ceset taşınır. Kadına sarı, erkeğe ise beyaz renkli bir bez parçasını örterler. Bezin üstüne ise çiçek hatta baharat tarzı aromatik tozlar konur. Odunlar yakım alanına götürülür. Ayrıca ölen kişinin para durumuna göre odun satın alınır. Cesedi yakmadan önce üç kez suya batırıp çıkarırlar. Bunun sebebi ise ölüyü günahlarından arındırmak, Ganj’a olan minnettarlıklarını sunmaktır.

Odunların üstüne taşınan ölüyü, yaklaşık 3000 yıldır yandığına inandıkları ateşten köz alarak tutuştururlar. İnsanlar bu ateşin Shiva tarafından yakıldığını söyler. Ateş daha güçlü yansın diye yağ dökerler. Ateş söndükten sonra toprak testinin içine bir miktar kül koyup nehre sırtlarını dönerek sol omuzdan testiyi atarlar. Testinin kırılmasının iyi olduğuna inanırlar. Atılan testinin arkasından bakmazlar. Bakarlarsa ölmüş insanın mokshaya ermemesine sebep olduklarını düşünürler.

 

Benzer içerikler için İnstagram sayfamızı takip etmeyi unutmayın!