ritüeller

Günlük Ritüeller Oluşturmak 

Günlük ritüeller oluşturmak ve gündelik yaşamda belirli bir programa sadık kalmak başlangıçta insanları zorlayan bir süreç olsa da, uzun vadede bakacak olursak bunun; disiplinli bir yaşamın ve pek çok başarının kapısını aralayan en önemli detaylardan biri olduğunu görmekteyiz.

Hedeflere her gün bir adım daha yaklaşmak adına göze alınması gereken bir inşa sürecine katlanmanın, daha verimli bir yaşamın anahtarı olacağı kaçınılmazdır. Dolayısıyla günlük ritüellerin ve alışkanlıkların, kişilere daha disiplinli bir hayat vadettiğini söylemek mümkündür.

Neden günlük ritüel oluşturulması gerektiği sorusunun yanıtı ise çok kişisel ve değişkendir. Fakat günlük ritüellerin faydaları ile alışkanlıklarımızı oluşturma aşamasında yardımcı olacak bazı kaynaklar vardır. Ve bu yazıda genel hatlarıyla değerlendirilecektir. Kendisine günlük ritüeller oluşturmak isteyenlere başlangıç için bir yol haritası sunabilir.

Günlük Ritüeller Ne İşe Yarar? 

Günlük ritüeller iş ve eğitim hayatında kişiye daha planlı olması için avantaj sağlar. Ayrıca rutin bir programı benimseyenler verimlilik ve üretkenlik gibi konularda potansiyellerini keşfederek geliştirme fırsatı bulurlar.

Zaman Yönetimi 

Günlük ritüelleri alışkanlık hâline getirmek kişiye zamanını da etkin bir biçimde kullanabilmenin yöntemlerini sunar. Görevlerin düzenlenmesi, yapılacaklar listeleriyle çalışmak motivasyona ve zamanın etkin kullanımına yardımcı olur.

Yaratıcılığı Yönetmek 

Yaratıcı eylemler belirli koşullara ve planlamalara bağlanırsa daha sistematik bir biçimde gelişmektedir. Dolayısıyla günlük ritüel oluşturmak ve onlara sadık kalmak, kişinin yaratıcılığını alışkanlıklarla desteklemesi anlamına da gelmektedir.

Stres Yönetimi ve Motivasyon 

Adım adım ve işleri sıraya koyarak çalışmak aynı zamanda stresi de yönetme becerisini geliştirir. Ritüellerin, insanların üzerinde motivasyonu artırıcı ve harekete geçirici bir etkisi de bulunmaktadır. Öyle ki yapılması gerekenlerin hepsinden eşit derecede hoşlanılmaması çok normaldir. Onları kendi isteğine göre sıralamak ve planlarını şekillendirmek daha özgür ve eğlenceli bir ortam sağlayabilmektedir.

Günlük Ritüelleri Sürdürmek 

Günlük ritüelleri sürdürebilmek için bir excel tablosu tutabilir ya da Barış Özcan’ın Zinciri Kırma videolarından ilham alarak kendinize özel bir ritüel ve rutin takip sistemi oluşturabilirsiniz. Ayrıca günlük ritüellerinizi takip ederken dijital kanallardan da  planlayıcı uygulamalardan da destek alabilirsiniz. Hatırlatıcı bildirimlerinden tutun da kullanıcılara sunulan daha başka pek çok özelliklerinden faydalanabilirsiniz.

Ayrıca yazarların ve düşünürlerin ritüellerinin toplandığı Günlük Ritüeller kitabı alışkanlık oluşturmak ve bir yerden başlamak isteyenler için ilgi çekici ve ilham verici olabilir.

Günlük Ritüeller Mason Currey 

Bu kitap genel olarak yazarların ve düşünürlerin ritüellerine ve rutinlerine odaklanmaktadır. Diğer yandan aslında okurlarına öğrettiği ve oldukça dikkat edilmesi gereken çok önemli bir şey var. Kitapta adı geçen önemli şahsiyetlerin rutinlerine baktığımızda ilk göze çarpan; hepsinin farklı rutinlere sahip olması. Bu durum bize yazının başında da değindiğimiz önemli bir noktayı hatırlatıyor: “Günlük ritüel nedir? Nasıl oluşturabiliriz? Alışkanlıkları nasıl sürdürebiliriz?” gibi kişiden kişiye göre değişmesi pek mümkün olanı.

 

Bu yazı İnsanca Akademi editör ekibinden Melek Nur Yıldırım tarafından düzenlenmiştir.