HİGANBANA

Higanbana çiçeği bilimsel sınıflandırmada Lycoris Radiata ismiyle bilinir. Nergis zambağı ailesindendir. Soğanları zehirli olduğu için Japonya’da pirinç tarlalarının kenarlarına ve evlerin çevrelerine dikilmektedir. Bu sayede haşeratları ve fareleri uzak tutmak amacıyla kullanılmaktadır. Japonya, Kore, Güney Amerika ve Çin ekolojik sisteminde yetişebilmektedir.  Aynı zamanda, metaforik olarak birden fazla anlam taşımasıyla ünlenen bir çiçektir.

Higanbana ve Popüler İsimleri

Lycoris Radiata bilimsel ismine sahip olmasına rağmen Japonca ismi Higanbana ’dır (彼岸花, Higan bana ). Higanbana ’nın bir diğer popüler ismi “Red Spider Lily” yani “ Kırmızı Örümcek Zambağı” dır.  Ülkemizde ise en çok bu isimle biliniyor olsa da Cehennem çiçeği, Kırmızı Sihirli Zambak veya Ekinoks çiçeği gibi birçok isimle de anılmaktadır.

Afrika kıtasına bağlı Şeyşeller ve Japonya’ya bağlı Ryukyu adalarında oldukça meşhur olan bir çiçektir. Sonbahar ekinoksu sırasında nemli yerlerde açma özelliği gösterir. Bu durum insanlar için sonbaharın gelişine dair bir işaret niteliğindedir. Japon ve Çin kültüründe mezar ziyaretlerinde kullanılmaktadır.  Sonbaharda açan bu çiçekler için cehennemde açan uğursuz çiçekler denildiğini de duyabilmekteyiz.

Birçok kaynağa göre sadece Japonya’da binden fazla yerel isme sahip Kırmızı Örümcek Zambağı çiçeği popülerliğini hala korumaktadır.

Metaforik Anlamları

Higanbana çiçeğinin son zamanlarda anime severleri çokça etkilediğini söyleyebiliriz. Özellikle sahnede, Higanbana çiçeği gösterildiyse bu durum sevilen bir karakterin öleceğinin habercisidir. Anime severlerin metaforları ve her karede bir anlam bulmayı çok sevdiklerini biliyoruz. Peki Higanbana ’ya yüklenen bu anlamlar ne kadar doğru?

Japon ve Çin inancında bu çiçekler ölmüş ruhların ardından açan ve öldükten sonra yeniden doğuşu sembolize eden çiçeklerdir. Bazı inanışlarda Higanbana ’nın reenkarnasyon sırasında yol gösterici olduğu da düşünülmektedir. Diğer bir başka Japon inancına göre eğer bir insan hayatından birini çıkarıyorsa, çıkardığı kişinin yürüdüğü yolda bu çiçeğin açacağına inanılır. Hayatınızdan çıkardığınız kişiyle tekrar görüşemeyeceğinizin sembolüdür. Bu durum giden kişinin arkasında bir pişmanlık ve huzursuzluk bulundurduğunu göstermektedir. Giden kişi için değişimin, pişmanlık getireceği söylenmektedir.

Öte yandan, batıl inançlara göre Higanbana ölümü temsil ettiğinden hiç kimseye hediye edilmemelidir. Bu nedenle hiçbir hediye buketinin içerisinde yer almaz.

Ayrıca birkaç kaynakta yer aldığı üzere, Japon Hristiyan şehitlerin ölüm yerlerini belirlemek için de kırmızı örümcek zambağı çiçeği kullanılmıştır.

Budizm’de Higanbana çiçeği, Budist atalarının mezarlarında bir törenle sonbaharın gelişini kutlamak için kullanılmaktadır. Ardından da Kırmızı Örümcek Zambağı çiçeklerini atalarının mezarlarına dikmektedirler. Bu durum ölmüş olan atalarına karşı bir saygı gösterisidir.

 

Benzer içerikler için instagram sayfamızı takip edebilirsiniz.