öfke

İÇİMİZDEKİ ÖFKE

Öfke; her birimiz için, belki koşul ve şartlar farklılık gösterebilir. Fakat genellikle içimizde; ses, nefes, fiziksel tavır olarak ortaya çıkan psikolojik gerginliktir. Bu gerginlik seviyeleri değişmekle beraber, aslında gündemimizde olan birçok probleminde altında yatan sebeplerin dışa vurumudur.

Kiminle Başlar?

İçimizde başlamaktadır. Ne yapmak istiyoruz? Ne yapmak istemiyoruz? Yapmak istemediğimiz halde, sorumlu olduğumuz şeyler neler? Sorumluluklarımızı kabul ediyor muyuz ve ağır geliyor mu? Her ne kadar kendimizi önemsesek de, yaşam düzeni içerisindeki konumumuz, bu soruları sormamızı zorlaştırıyor. Hatta soruları sormadan birçok şeyin parçası haline gelebiliyoruz. İşte bu da, içimizde birikmelere sebep olabiliyor ve farkında olmadan hiç ummadığımız zamanlarda ‘’öfke’’ halinde ortaya çıkıyor.

Çevre

Her birimiz çocuk oluyor, büyüyoruz. Aslında biz farkında olmasak da, daha anne karnında bile öfkeye maruz kalabiliyoruz. Bu durumun zamanla tanıdık gelmesi,  gözümüze batmıyor ve aynı normalleşmiş eylemlere devam ediyoruz. Çünkü zor olan sorgulamak, olağan zaten hayat akışında devam ederken üzerimize sorumluluk yüklemekten kaçınıyoruz ta ki önümüze eylemlerimizden rahatsız olan biri ya da birileri çıkana kadar. Karşı çıkmak, eylem ne olursa olsun, iyi ya da kötü hiç sorgulamadan, savunma mekanizması olarak öfkenin ortaya çıkışını tetikliyor ve yine biz eğer bir şeylerin kendimizde başladığını keşfedemezsek, yaşamımız da bu döngüde devam ediyor.

Öfke Mi?

İnsan olarak genellikle olumsuza odaklıyız. Çünkü olumlu, umut ve çaba gerektirir; olumsuz daha kolaydır. Düşüncelerimizin farkında olarak yaşayabilmemiz gerekiyor. Eylemlerimizi yaparken, o ana odaklanabilmeliyiz. Elimizde olmayan sebepler (tanrı ve diğer insanlar)  ile kendimizi suçlamadan, çözümler üretebilmeyi öğrenmeliyiz. Farkındalık kazanarak, olumsuz yanlarımızın zemininde yatanları keşfetmeli, kendimize sorular sorup cevaplayabilmeliyiz. İçimizde bir şeyler bastırmadan yaşayabilirsek, belki o zaman ‘’öfke mi? O da neydi?’’ diye kendimize sorabilir hale gelebiliriz.