Distimi

Distimi, hafif depresyon belirtilerinin yetişkinlerde 2 yıl veya daha fazla çocuklardaysa genellikle 1 yıl sürmesiyle oluşmaktadır. Kronikleşen depresyonda semptomlar kişiye göre değişmekte ve sürekli olarak devam etmektedir. Distimi hastalarında kişi kendini bazen çok iyi hissetmekte fakat bu iki aydan uzun sürmemektedir. Hasta bireylerdeki genel semptomlar; süregelen mutsuzluk, karamsarlık, yapılan işe veya kişinin partnerine karşı ilgisinin azalması, enerji kaybı, konsantre olmada zorluktur.

Belirtileriyle Distimi

Araştırmalara göre toplumun %3-5 ‘ ini oluşturan distimi genellikle toplumun düşük gelirli hiç evlenmemiş ve genç kesiminde daha yaygındır. Ayrıca kadınlarda erkeklere oranla iki kat daha fazla görülmektedir. Çoğunlukla depresyon ile karıştırılan distimi belirtileri bakımından da, depresyona oldukça benzerdir. Peki bu belirtiler nedir?

  • Sinirlilik hali veya moral bozukluğu
  • Gün içindeki olağan aktivitelere duyulan ilgide azalma
  • İştahta oldukça artma veya azalma
  • Çok fazla uyku yada uykunun kişiye yetmemesi
  • Fiziksel- ruhsal yorgunluk
  • Konsantre olmada zorluk ve kendine güvensizlik
  • Kararsızlık ve umutsuzluk

Bunlar genel belirtilerdir. Distimiyi depresyondan ayıran en önemli özelliği ise uzun bir zaman dilimine yayılmış olmasıdır. Belirtiler uzun zaman dilimleri içinde kendini gösterdiği için hasta bireyin veya çevresinin farkına varabilmesi oldukça zordur. Yalnızca kişi terapi almaya başladığında kurulan iletişim sayesinde, hasta öyküsü oluşunca ortaya çıkmaktadır.

Tedavi ve Korunma

Distimi hastalarında genellikle geleneksel tedavi yöntemleri ( antidepresan+ terapi)  kullanılsada bazı psikoterapistler aromaterapi yöntemini de kullanmaktadır.

Distimi, her ruhsal sorun gibi zor süreçlerden oluşmaktadır. Bu yüzden en iyi yöntem ruhsal sağlığımızı korumaktır. Tabi her birey kendi iç dünyası  farklılık göstermektedir. Bu yüzden kendi iç sağlığımızı korumak için öncelikle kendi benliğimizi sevmekle başlamalıyız. Her insan kendi muazzamlığına sahiptir ve bireyler kendi zihnini dinleyip ruhsal sağlığına iyi geldiğini düşündüğü şeyler için vakit ayırmalıdır. Egzersiz yapmak, resim yapmak, müzik dinlemek, aromaterapi, sosyal aktivitelere katılmak, yoga gibi genel öneriler de denenebilir.

 

Benzer içerikler için YouTube ve İnstagram adreslerimizi ziyaret edebilirsiniz.