“Siz de Kendinize Tanı Koyuyor musunuz?”

Bireyin kendisinde var olduğunu düşündüğü hastalığı ya da hastalıkları internetten araştırıp; orada bulunan bilgiler ve veriler doğrultusunda kendisine karşı tanı koyması ve kendisini tedavi etmeye çalışması Siberkondri olarak tanımlanır.

Peki Kendimize ya da Bir Başkasına Tanı Koyarsak Ne Olur?

        Tanı koyma eyleminin özellikle günümüz pandemi döneminde artış gösterdiğini gözlemleyebiliyoruz; çünkü pandemi koşullarıyla birlikte bireyler de vücutlarında gerçekleşen değişimlere daha fazla duyarlılaşmaya başladı. Ayrıca covid-19 ile beraber insanların stres, kaygı, ölüm korkusu ve anksiyete düzeylerinde de artış görülmeye başlandı. İnsanlar olumsuz ruh hallerine karşı vücutlarında olan değişimlere isim ve tanı koyma ihtiyacı gütmeye başladılar. Aslında bu, onların bilinçdışı farklında olmadan “Belirsizlik-bilinmezlik Korkusu” ‘na karşı yaptıkları; olayları ve durumları belirgin hale getirme eylemi olarak görülebilir. Fakat birey kendisine tanı koyduğunda bu koyduğu tanı ile birlikte kendisini etiketlemeye başlıyor.  Birey kendisini o şekilde etiketlediği için de sanki gerçekten öyleymiş gibi davranmaya hatta ve hatta o tanının semptomları göstermeye başlayabiliyor.

Siberkondri ile ne kadar iç içe olduğumuzu göstermek amacı ile size küçük bir örnek vereceğim. Katıldığım psikoloji etkinliklerinin birinde Borderline Kişilik Bozukluğu‘na dair bilgiler verildi. Etkinlik sonrasında bazı dinleyicilerin tepkisi şöyleydi: “ Bu belirtiler bende de var; o halde bende de borderline kişilik bozukluğu var.”.  Hatta bu tepkileri o etkinlikte katılımcıların çoğunun verdiğini gözlemledim diyebilirim.

Peki Tanıyı Kim Koyar?                      Siberkondri

Tabi ki kendinizden şüphelenip “Acaba mı?” demek ve araştırmak çok doğal bir davranıştır. Fakat tanı koymak ve tedavi uygulamak internetten elde edilen bilgiler doğrultusunda bireyin kendisine ya da bir başkasına yapabileceği şeyler değildir. Üstelikte tehlikeli sonuçlara yol açabilir. Ruh sağlığı alanında tanı koymak psikiyatristlerin uzmanlık alanına girerken; tedavi uygulamak ve psikolojik destek vermek ise alanında uzman ruh sağlığı çalışanlarının yetkinlik alanına girmektedir.

Bu Durumda Ne Yapmalıyız?                                  Siberkondri 

Eğer gerçekten kendinizde bir rahatsızlık hissediyor ve problem olduğunu düşünüyorsanız; size yakın ve uygun olan bir sağlık kuruluşuna gitmelisiniz. Detaylı bilgiyi alanında uzman kişilerden almanız ruh ve beden sağlığınız açısından çok daha faydalı olacaktır. Aynı zamanda bu süreci psikolojik destek ile güçlendirmek size de iyi gelecektir.

Ruh sağlığı çalışanları olarak ise bizler, sağlığınız için her zaman alanında uzman kişilerle birlikte hareket etmenizi tavsiye ediyoruz.

 

Bu yazı, İnsanca Akademi Editör Ekibi’nden Dilan Deniz Emeksiz tarafından düzenlenmiştir.