PARAPSİKOLOJİ: TELEPATİ

PARAPSİKOLOJİ: TELEPATİ

Parapsikoloji, kelime anlamıyla tanımlayacak olursak psikoloji ötesi diyebiliriz. Bilimsel olarak açıklanmayan, zihnimizin meydana getirdiği ve kanıtlayamadığımız, paranormal olayları açıklar.

PARAPSİKOLOJİ NEDİR?

Eskiden günümüze kadar, parapsikolojinin adı altında ilgilenilen ve araştırılan birçok konu vardı. Düşünce gücüyle maddeleri hareket ettirmeyi inceleyen telekinezi, telepati, aura, psişik güçlerimizle orantılı olan durugörü ve hipnoz gibi birçok kavramı barındıran parapsikoloji; olağandışı fakat çoğu günlük yaşamımızda karşımıza çıkan olayları, bu konu başlıkları altında inceler. Sizler için bu başlıklardan belki de en çok duyduğumuz ve benim de ilgimi çeken telepatiyi ele almak istedim.

TELEPATİ

Telepati, günlük hayatımızda hiç de azımsanmayacak şekilde karşılaştığımız bir olaydır. Örneğin aklınızdan sürekli geçen kişinin, sizi aradığı hatta yolda karşılaştığınız bile olmuştur. Sizin düşündüğünüz şarkıyı söyleyen arkadaşınız ya da aynı şeyleri düşündüğünüz birileriyle çevrenizde denk gelmişsinizdir. Bu beynimizden yayılan frekans ve enerji dalgalarıyla alakalıdır. Etrafımızda karşılaştığımız bu olaylar, kendiliğinden ve bizim farkında olmadan gerçekleştirdiğimiz telepatik olaylardır.

TELEPATİ NASIL GERÇEKLEŞİR?

Telepati, kendiliğinden gerçekleştiği gibi isteyerek de yapılır. Bu yönünü geliştirmek isteyen ve parapsikolojiyle ilgilenen insanlar için, eğitimler de vardır. Hiçbirinin kesin bir sonucu bulunmamaktadır.

Alakasız insanlar yerine aralarında arkadaşlık, aile bağı gibi ilişkisi olan insanlar üzerinde daha etkili gerçekleşen bir olaydır. Telepati iki kişi arasında olur ve telepatinin “alıcı” olan kişisine “telepat” adı verilir. Bu insanların, zihin okuma konusunda başarılı oldukları söylenir.

Sessiz bir ortamda, gönderilen mesaja odaklı bir şekilde gerçekleşir. Telepati yaparken zihin boşaltılmalı ve gönderilen mesaja odaklanılmalıdır. Telepatik bir mesaj ya da simge göndermek isteyen bazı insanların, beyin frekanslarını ve düşüncelerine odaklanarak bunu başarıyla gerçekleştirebildiğini görürüz. Fakat bunun bilimsel bir geçerliliği bulunmamaktadır.

Fiziksel olarak organlarımızın etkisi olmadan gerçekleştirilen bu durum sadece zihnimizi ilgilendiren paranormal bir olaydır. Daha önce de belirttiğimiz gibi parapsikolojinin incelediği, bilimsel olarak ele alınmayan bu durumun gerçekleşmesi kesin değildir. Eskisinden daha popüler hale gelen parapsikolojiyi inceleyen çok sayıda parapsikologlar bulunmaktadır. Empatiden duygu ve düşünce aktarımı olduğu için ayrılmaktadır.

Son olarak, dikkat çekmek isterim ki telepatinin nasıl gerçekleşeceği konusunda kesin bir bilgi söz konusu değildir. Çünkü parapsikoloji tam olarak bir bilim değildir. “Sözde” bilim olarak kabul edilir. Bu yönünü geliştirmek isteyen ve parapsikolojiyle ilgilenen insanlar için, eğitimler de vardır. Sadece eğitim değil, günümüzde popüler olan bu konu hakkında daha detaylı birçok yazı ve video bulabilirsiniz.

 

Kaynakça

Wikipedia katılımcıları (2021). Telepati. Vikipedi, Özgür Ansiklopedi.

 

 

Diğer psikoloji yazılarımız; www.insancaakademi.com/category/psikoloji/

 

Benzer içerikler için İnstagram sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın!