PAZARTESİ SENDROMU

Pazartesi Sendromu

Pazartesi Sendromu, keyifli bir hafta sonu tatilinden sonra uğursuz olarak görülen pazartesinin insan psikolojisi üzerindeki etkisidir. Çoğumuzun sıklıkla karşılaştığı bu sendrom, günümüzde oluşan yoğun iş temposu veya okula başlama isteksizliği ve ardından kişilerin iki günlük tatil ile birlikte stresten uzaklaşmasından sonra ortaya çıkıyor. Aslında ne kadar pazartesi dense de bu sendrom pazar gecesi itibariyle insanların zihnine “ yarın iş var, tatil bitiyor, erken kalkmam gerekiyor” gibi sözcükler yerleşiyor.

Pazartesi sendromunun genellikle gerginlik, enerji düşüklüğü, karamsarlık, yataktan kalkmak istememe, aşırı yemek yeme, lanetli gün gibi davranma, diyete pazartesi başlamak istememe gibi nedenlerle kendini belli ediyor.

Yapılan araştırmalara göre uzun yıllar çalışan kişilerin bu sendroma yakalanma olasılığı daha fazladır. Ayrıca yapılan bir başka araştırmaya göre Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe günü stres düzeylerimiz eşit olurken cuma günü tatile daha yakın olması sebebiyle stres düzeyinin düştüğü gözlemlenmiştir. Örneğin; Cuma günü tatile gireceğini bilen öğrencinin okulun son zilini heyecanla beklemesi veya bir kişinin işten çıkış saatini dört gözle beklemesi gibi

Pazartesi sendromunu alt etmenin bazı yolları;

  1. Uyku düzeni her zaman çok önemli bir etkendir. İnsanların çoğu pazar günü geç saatlere kadar uyumak istiyor. Fakat uyku düzenini bozmanız sonucunda vücut daha çabuk yorulur ve geç kalma isteği uyanır.
  2. Plan yapmak, plan yapıldığı zaman ilk iş gününün daha kolay geçirildiği söyleniyor.
  3. Kahve ve müzik, kahve içmek sizi dinç tutar aynı zamanda müzik dinlemek insanı canlandırır.
  4. Genellikle insanların kendilerine özen gösterdiklerinde gittikleri yer için heyecanlandıkları ortaya çıkmıştır.
  5. Uzmanlara göre pazartesi günleri yeni başlangıçlar için doğru zaman.
  6. Spor ya da yoga yapmak.
  7. Mum ve tütsü yakmak.
  8. Kitap okuyarak kafa dağıtmak gibi şeylerle alt etmeye çalışabilirsiniz.

Bu yazılardan anladığıma göre pazartesinin sendrom olması tamamen kişinin kendisine bağlı. Kendi hayatından memnun olan, işini severek, düzenli ve planlı ilerleyerek, zevk alarak yapan kişilerin bu sendroma girmeleri de zordur.

Ve bence pazartesi sendromunu alt etmenin en önemli yolu gülmektir. Unutmayın gülüşleriniz tüm sendromları yok eder.

Yüzünüzde gülüşleriniz eksik olmasın.

 

 

KAYNAKÇA

Gencdergisi.com. 2021. Genç Dergisi / Modern Zaman Sendromlar�. Available at: https://gencdergisi.com/k79-modern-zaman-sendromlari.html  [Accessed 8 May 2021].