SİNEMA VE HOLLYWOOD

SİNEMA VE HOLLYWOOD

Sinema Nedir?

Sinema, dönemin sorunlarını, sosyo-kültürel yapısını, siyasal olaylarını ve yahut tarihte önemli kişilerin hayatlarını ekrana aktararak insanlara izleme fırsatı yaratan mucizevi bir sanattır.

Sinemadan önce insanlar tiyatro kavramıyla tanışmış ve önemli sanatçıların yazdığı oyunları izleyerek büyümüştür. 1894 senesine gelindiğinde gelişen teknoloji ile birlikte Thomas A. Edison’un kinetoskopu geliştirmesiyle sinema kavramı ortaya çıkmıştır. İlerleyen süreçte ise sinematografi kavramı ortaya çıkmış ve Auguste ve Louis Lumiere adlı kardeşler tarafından geliştirilmiştir. 1895’te ise Paris’in Capucines Bulvarı’nda bulunan Grand Cafö’de ilk gösteri gerçekleştirilmiştir. Yapılan bu gösteri sinemanın doğuşu olarak kabul edilmiştir. Lumiere kardeşler ise ilk film yapımcısı olarak isimlerini tarihe kazımıştır.

 

Sinemanın Türleri:

1-) Belgesel:

Sinemanın bu türü insan hayatından, hayvanların yaşamından kareler göstererek, bir bilgiyi paylaşma amacı gütmektedir. Sinemanın ilkel döneminden itibaren var olan bir tür olarak kalmayı başarmıştır.

2-) Konulu:

Seyirciye, oluşturulan veya biyografik bir hikâyeyi anlatmayı amaçlar. Sinemanın bu türünde aksiyon, dram, macera, bilim-kurgu gibi çeşitler olmakla birlikte diğer türlere nazaran daha çok ilgi çeker.

3-) Deneysel:

Bu tür sinemanın kuramları arasında yeni şeyler deneyen filmleri içermektedir. Genellikle sinemanın oturmuş kuramlarının dışına çıkan yenilikçi filmleri içerisinde barındırır.

4-) Canlandırma:

Cansız maketlerin hareketlendirilerek oluşturulan filmleri içerisinde barındırır. Bu türde genellikle kuklalar kullanılmaktadır.

 

Hollywood Nedir:

Teknolojik gelişmelerin ardından gelişme gösteren Amerika Sinema sektörünün diğer adı olarak bilinir. Yaşanan teknolojik gelişmelerin ardından 20.Yüzyıl’a geldiğimizde Hollywood olarak bilinen Amerika menşeli sinema sektörü büyük bir hızla gelişmiş ve sinema denilince akla ilk gelen isimlerden birisi haline gelmiştir. Leonardo DiCaprio, Will Smith, Angelina Jolie gibi yıldızları içerisinde barındıran ABD film sektörü Dünya sinemasına adını altın harflerle yazmış olan büyük bir endüstridir.

Ticari bir sektör olan Hollywood aynı zamanda topluma tüketimi aşılayan türde filmler yapmaktadır. Hollywood anlayışına göre filmler de gerilim giderek yükselir ve en sonunda bütün sorunlar ortadan kalkar veya bir kahraman vardır ve bu kahraman bütün Dünyayı kurtarır gibi düşünceler benimsenmiştir.

 

KAYNAKÇA

Ayna, Sinemanın İlk Ortaya Çıkışı, Blogger.com, 2014

Sinema Nedir, Sinema Nedir Tarihi Nedir, WordPress, 2014

Umut Can Yürekli, Sinema Nedir? / Sinemanın Geçmişi ve Geleceği, Hanedanı, 2020

Amerikan Sineması, Vikipedi, 2020

 

Diğer sanat yazılarımız; www.insancaakademi.com/category/sanat/

 

Benzer içerikler için İnstagram sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın!