OKUL TIRAŞI       

          Okul Tıraşı, Ferit Karahan’ ın yönettiği ve başrollerini Ekin Koç(Selim öğretmen), Mahir İpek(Müdür), Melih Selçuk(Kenan öğretmen), Cansu Fırıncı’nın(Hamza öğretmen) paylaştığı; aynı zamanda Samet Yıldız(Yusuf), Nurullah Alaca(Memo) gibi Vanlı çocuk oyuncuların yer aldığı dram türünde filmdir. Vanlı çocuk oyuncuları özellikle belirtmek isterim; çünkü film Van’da çekilmiş olup yönetmenimiz çocuk oyuncuları Vanlı çocuklardan seçmiş. Yerel oyuncular, tecrübeli oyuncular arasında sıkışıp kalmamalarıyla da dikkatleri üzerine toplamış.

          Okul Tıraşı filmi 2021 yılında çekilmiş olmasına rağmen 17 Haziran 2022 yılında vizyona girmiştir. Altın Portakal Film Festivali’nde ‘En İyi Film, En İyi Senaryo, En İyi Kurgu’ ödüllerini kazanan film, aynı zamanda 32. Ankara Uluslararası Film Festivali  ‘En İyi Kurgu ile En iyi Erkek Oyuncu’ ödüllerini de toplamıştır.

 

GENEL BİR BAKIŞ                           okul tıraşı

            Okul tıraşı, fragmanını izledikten sonra oldukça sert bulduğum bir filmdi. Geçen sene izleme fırsatı bulduğum ve vizyona girdikten sonra tekrar izlediğim; bana göre belgesel tadında ama drama olarak kurgulanan filmin detaylarını inceleyelim.

           Yusuf’un hastalanan Memo adında ki arkadaşını doktora götürmeye çalışmasını konu almaktadır. Van’da bölge erkek yatılı okulunda kalan çocuklar adeta bir kışlada eğitim görmektedirler. Kış aylarında yoğun kar yağışının olduğu bir dönemde çekilen filmde; havanın soğukluğunu okulun her yerinde hissetmek mümkündür. Yatakhanede, duş alanlarında, revirde, okul koridorlarında hatta öğretmenlerin yüzünde de soğukluğu ve mutsuzluğu görmek mümkündür. Çocukların olduğunun tek göstergesi olan kantinde ki televizyonda yer alan çizgi filmdi.

          Ailelerin uzakta olması, öğretmenlerin sürekli öğrencileri azarlaması, öğrencilerin devamlı olarak banyo yapmak istemeleri gibi birçok soru işareti kafaları karıştırıyordu. Yusuf ve Memo’da bütün bunların içinde olan iki çocuktur. Yusuf’un içine kapanması ve suskunluğu, annesiyle olan kısa telefon konuşması izleyenlerin içinde bir sızı oluşturmaktadır. Memo gece korktuğu için Yusuf ile uymak ister ve olaylar bu noktada başlar. Sabah uyanan Yusuf Memo’nun hastalandığını fark eder. İlerleyen dakikalarda yavaş yavaş tüm o ilgisiz, azarlayan öğretmenlere haber verir. Revire taşınan Memo’nun yanına gelen öğretmenler sadece ateşini ölçekle yetinmektedir. Revirin anahtarının bir öğrencide olması, hiç ilaç ve görevlinin bulunmaması, telefonların çekmemesi gibi eksiklikler de revirin kaygan zemini gibi can yakmaktaydı.

          Sonuçta birçok sıkıntının arasında kalmış çocuklar ve sırları olan öğretmenleri ele alan bu film daha çok ödül toplamayı hak ediyor. Keyifli seyirler dilerim…

 

Daha fazla Film Analizi için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.