SON AKŞAM YEMEĞİ TABLO ‘SU

SON AKŞAM YEMEĞİ

Hz.İsa’nın son akşam yemeği bir çok ressam tarafından yapılmış olmasına rağmen; günümüzde en çok bilinen ve en ilginç olan tablo Leonardo Da Vinci’nin eseridir.

Leonardo Da Vinci’nin birçok tablosu olduğunu biliyoruz. Her geçen gün bunların birçoğunda bazı ipuçları veya şifreler bulunmaktadır. Bunlardan birisi de Leonardo Da Vinci’nin en güzel ve en ilginç eserlerinden biri olan; Son Akşam Yemeği isimli tablosudur.

Tablo Santa Maria manastırındaki 4 metreye 8 metre boyunda olan duvarın üzerine çizilmiştir. Söylenenlere göre, rahipler buraya gelip Hz. İsa ile aynı ortamda olduklarını düşünerek yemeklerini yerlermiş.

Tablo ’nun Yapılışı;

İncil’de şöyle der: “Hamursuzun birinci gününde havariler sofranın nerede hazırlanacağını sordular” Hamursuz, Yahudilerin 7 ve 13 Nisan tarihlerinde mayasız ekmek yediği bir ibadettir. Hz. İsa bugünde havarilerine yemek yiyecekleri evi gösterir ardından da akşam herkes orada toplanırmış. 14 Nisan’da ise kuzu kesiliyor ve yeniyormuş. Son akşam yemeğinin bugün olduğunu düşünen rivayetler bulunmaktadır.

Hristiyanların inanışına göre ise Hz. İsa’nın Romalı askerlerce tutuklanarak çarmıha gerilmesinden bir gün önce havarileriyle yediği son akşam yemeğinin tasviridir. Oysa Da Vinci, bu tabloyu Hz. İsa’nın insanlık için kendini kurban edişinin temsili olarak yorumlamıştır.

Ekmek ve Şarap

Hz. İsa’nın o gün yaptığı konuşmaların yazılı olduğu kitapta (Yuhanna) İsa ve havarilerinin o gün şarap içip ekmek yedikleri yazıyordu. Hatta İsa’nın ayağa kalkıp dua ettiği sırada ekmeği eline alıp bölerek ‘Alın, yiyin. Bu benim bedenimdir’ der ve ardından şaraptan içerek ‘Alın, bu benim kanımdır.’ Dediği bilinir. Fakat Da Vinci’nin eserinde ne şarap ne de ekmek vardı bu konu yüzyıllarca Hristiyan dünyasında tartışma konusu olmuştur.

Tablo ’nun Sırları

Tablo’ya bakıldığında ortada duran İsa üzgün ve boynunu eğmiştir bunun sebebi masada oturan bir kişinin hain olmasıdır. Dolayısıyla On iki havariden biri olan Yahuda İsa’yı öldürmek isteyen başrahiplere, otuz gümüş karşılığında İsa’yı ele vereceğini söylemiştir. Bunun ardından İsa yemekteyken şöyle söylemiştir “Size derim ki içinizden birisi beni ele verecek” Herkes ‘ben miyim’ diye sorarken ki sıradaki şaşkınlığı aslında eserde yansıtılmıştır. O sıra Yahuda ’ya (Judas) geldiğinde İsa ‘ağzınla söyledin’ der.

Eser’in Son Hali

Da Vinci’nin eseri zamana direnemedi ve orijinalliğini kaybetti. 16.yy’ın ilk döneminden itibaren resimde bozulmalar başladı. 50 yıl sonra pullanma ve çürüme ile birlikte eserin ihtişamı iyice bozuldu.  En son olarak 1980 yılında başlayan ve 19 yıl süren restorasyon çalışması ile birlikte tablonun orijinal halinden eser kalmadı.

 

KAYNAKÇA

flapser, m., 2021. Son Akşam Yemeği. [online] Flaps.club. Available at: https://flaps.club/son-aksam-yemegi/