MANDALİNA BAHÇESİ FİLM ANALİZİ

MANDALİNA BAHÇESİ FİLM ANALİZİ

Filmin Konusu:

2013 yılında vizyona girmiştir. Gürcistan – Estonya ortak yapım sinema filmidir. Konu bakımından farklı ırk ve farklı kültürlerden olan iki kişinin, yaşadıklarını anlatmaktadır. Filmin ana teması savaş gibi görünse de aslında öyle değildir. Ana teması, savaş güzel olan her şeyi yok eder. Film bunu gözler önüne sermektir, ki film ana temasını harika bir şekilde yansıtmayı başarmıştır.

90’lı yıllarda gerçekleşen Gürcü – Abhaz savaşının başlaması sonucu bölgede bulunan bir köy boşaltılmış, köyde sadece iki kişi kalmıştır. Bu iki kişiden birisi İvo, diğeri ise Margus adında bir mandalinacıdır. Bu ikili bütün umutlarını mandalina bahçesine bağlamış, oradan gelecek olan hasılatla birlikte yurtlarına dönmeyi amaçlamışlardır. Bu hedefleri doğrultusunda yaşarlarken, İvo, Margus’un mandalinaları toplamasına yardımcı olacak olan kasalar yapmaktadır. Süreç bu şekilde devam ederken daha önce İvo’nun evine gelen Çeçen askerleri ile Gürcü askerleri arasında bir çatışma çıkmıştır. O sırada olay yerine gelen İvo, yaralı Çeçen askerini iyileştirmek için evine getirmiş, ölmüş olan Gürcü askerleri ise gömmek için ormana gitmiştir. Margus ile beraber Gürcü askerlerini gömerken bir askerin hala yaşadığını fark eden ikili, onu da alarak İvo’nun evine getirmiştir. İşte hikaye tam olarak burada başlamaktadır. İki farklı oda da kalan biri Çeçen, biri de Gürcü askeri aynı evin içinde yaşamaya başlarlar.

Sıradan bir hikaye gibi görünse de film, bir savaşın ne denli yıkıcı olduğunu, hatta iyi olan her şeyle birlikte insanlığı da öldürdüğünü etkileyici bir şekilde anlatmaktadır.

İnsanın Bitmek Bilmeyen Mücadelesi:

Savaş! Yıllardan beridir insanlıktan birçok şey çalmış, Dünya üzerinde toprakları kan ile sulamış bir gerçek. Aynı zamanda yıkıcı bir gerçek. İnsan doğduğu günden ölüme kadar sürekli bir savaşın içinde ve her geçen gün, şiddetle artan savaşın, şiddetli ölümleri vuruyor kıyılara. Mesela insanın savaşı hiç bitmiyor. Doymak bilmiyor insanın içindeki o arzular. Sonuç yeni ölümler, yeni kan donduran gerçekler. İşte bu film kan donduran gerçeklerden birini konu almış, üstelik en iyi şekilde seyirciye sunmuştur. Film içerisinde aksiyon dolu sahneler yok. Ancak filmi izlediğiniz anda masum insanların neler yaşadığını göreceğinize ve kendinizi o karakterin yerine koyacağınıza eminim. Özellikle finale yakın sahneler sizi derinden etkileyecektir.

Mesela İvo’nun hayatından kısa bir kesit, Margus’un umudundan güzel bir parça ve iki düşman karakterin arasında geçen etkileşim sizi düşünmeye itecektir. Bununla da kalmayarak düşüncelerinize iyi yönde etki edecektir. Bu sanat eseri film sadece bir hikaye değil, aynı zamanda görmekten kaçındığımız acı dolu gerçekleri sunuyor bizlere…

 

KAYNAKÇA

Mandalina Bahçesi, Vikipedi, 2021

Erhan Ekici, Bir İnsanlık Öyküsü: Mandalina Bahçesi, Dünyalılar.org, 2015

 

 

 

Diğer yazılarımız; www.insancaakademi.com/blog/

 

Benzer içerikler için İnstagram sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın!