mastürbasyon

Travmatik Mastürbasyon Sendromu

Travmatik mastürbasyon sendromu; erkeklerin, yüzüstü uzanarak, penislerini aşırı sıkarak;  yastığa veya bir zemine sürterek yaptıkları sağlıksız bir alışkanlıktır. Bu alışkanlık penise fazla baskı uygulanarak yapıldığından bireyin cinsel organına zarar verebilmektedir. Aynı zamanda bireylerin cinsel hayatlarını da olumsuz yönde etkilemektedir. Bu sendroma sahip bireyler; penislerini sıkarak, baskı uygulayarak mastürbasyon yaptıkları için cinsel ilişkileri sırasında partnerlerinin vajinasını hissedememelerine sebep olabiliyor. Erkek vajina girişini penisi için geniş olarak algılıyor. Bu sebepten ötürü de ilişki sırasında haz almakta ve orgazm olmakta zorlanabiliyorlar. Ve geç boşalma ya da boşalamama problemleri görülebiliyor.

Travmatik Mastürbasyon Sendromunun Sebebi Nedir?

CİSED’in yaptığı araştırmalar sonucunda, bireylerin ilişkileri sırasında çokça tercih ettiği misyoner pozisyonunu taklit ederek orgazma ulaşmak istemeleri ve bireylerin kendilerini bu şekilde boşalmaya alıştırmaları travmatik mastürbasyon sendromuna sebep olabiliyor. Aynı zamanda bireyler penislerine baskı uygulamaktan ve kendilerine bu baskı sonucunda acı çektirmekten haz alabiliyorlar. Ayrıca toplumumuzda verilen cinsel eğitim bilgilerinin yetersizliği ve bireylerin bedenlerini deneyerek keşfediyor olması da risklidir.

Peki Ne Yapılmalı?

Bu sendroma sahip olan bireylerin ilişkilerinde problem yaşaması olası bir durum olduğundan genelde cinsel terapistlere “Orgazm olamıyorum, partnerimden haz alamıyorum bu yüzden de boşalmada  problem yaşıyorum.” gibi söylemlerle gelirler. Bu noktada bireyin temel öyküsü alınmakla birlikte gerekli olan psikoeğitim verilir ve sağlıklı mastürbasyon yolları öğretilir. Eski alışkanlığın değişmesi üzerine çalışmalar yürütülmelidir.

 

Bu yazı İnsanca Akademi editör ekibinden Melek Nur Yıldırım tarafından düzenlenmiştir.