BİT ARTIK 2021: KOMEDİ İNCELEMESİ

Death to 2021 (Bit Artık 2021)  film ilk olarak 27 Aralık 2021 tarihinde Netflix’te yayınlanmıştır. Film, içerik olarak belgesel-komedi türündedir. Film sayesinde 2021 yılına geri bir bakış atabilmekteyiz. Bit Artık 2021, o yılda yaşadığımız korkulara, kaygılara ve çok az da olsa sevinçlere değinmektedir. Ayrıca film, arşiv görüntüleri ve senaryolu skeçleri harmanlayarak alışılmışın dışında bir içerik olma özelliği taşımaktadır.

Bit Artık 2021!

Bu yıl gerçekten hepimizin bitmesini dört gözle beklediğimiz bir yıl oldu. Filmin girişindeki ilk sahnede de dedikleri gibi 2020, hepimize sadece 2021’in nasıl geçeceğine dair bir fragman sunmuştur. Filmde aşının bulunması, Joe Biden’ın başkan seçilmesi, Trump destekçilerinin kongre binasını basması, ABD’nin Afganistan’dan çekilmesi ile birlikte Taliban’ın yönetimi ele geçirmesi, iklim zirvesi, orman yangınları gibi 2021 yılında yaşanan olaylar komedi tarzında anlatılmış.

Bit Artık 2021 Karakter Analizi

Oldukça dikkat çekici bir içerik akışına sahip olan filmde yer alan kişiler de özenle seçilmiş gibi. İlk olarak filmde kednini tarihçi olarak gören kişi ile yapılan röportajı yorumlayalım. Tennyson Foss adlı kişi, kendini tarihçi olarak görmektedir. Ve yaşanan olayları bu şekilde yorumlamaktadır. Fakat bir sorun var. Tennyson’ın anlattığı olayların yarısından fazlası filmlerde geçmektedir. Örneğin Harry Potter filmindeki Hogwarts Savaşı sahnesini ‘’Ben de oradaydım.’’ diyerek anlatıyor. Filmdeki bu karakter ile kendini dönemimizin tarihçilerinden sayan, fakat gerçek tarihle bir alakası olmayan kişiler eleştirilmiş diyebiliriz.

Diğer bir karakter olan Kathy Flowers kendini her şeyden önce ‘’bir insan’’, daha sonra ‘’bir anne’’, sonrasında ‘’Amerikan vatandaşı’’ olarak tanımlamaktadır. Karakterimiz , gayet bilinçli ve bilgili bir kişi olarak görünse de televizyonda gördüğü her şeye hiç sorgulamadan inanmaktadır. Ayrıca Kathy Flowers, aşı ve maske karşıtı birisidir. Trump destekçilerinin kongre binasını bastığı sırada da oradadır. Kathy, ifade özgürlüğünü kullandığını söyleyerek kendini çeşitli suçlamalarda aklamaya çalışsa da şu anda ev hapsindedir. Aslında bu karakter günümüzdeki çoğu insanın özeti gibi. İyi bir evde yaşayan, bir eşe ve çocuklara sahip olan iyi bir anne gibi kendini göstermektedir. Ayrıca her şeyi araştırdığını da dile getirmektedir. Fakat aslında her gördüğüne ve duyduğuna inanan klasik günümüz insanlarına ne kadar çok benziyor değil mi?

Duke Goolies ise en ilgi çekici karakterlerden biridir. Goolies youtuber, influencer ve fenomendir. Youtube kanalında yayınladığı tepki videolarıyla ünlenmiştir. Konuya her zaman en alakasız yerinden dahil olmaktadır. Örneğin aşı bulunduğu zaman kendini Pfizer olarak tanımlamak istememiştir (ücret öderlerse tanımlayabileceğini söyleyerek iş birliği kapısını da açık bırakmayı unutmuyor). Bu nedenle kendi aşısını üretmiştir. Ayrıca Goolies, Teksas’ta yayınlanan kürtaj yasağı kanununa da değinmeyi unutmamaktadır. Teksaslı kadınları İnstagram adlı uygulamadan ekleyerek onlara mesaj göndermektedir. Ve her daim yanlarında olduğunu, istedikleri zaman görüşüp bu konuyla ilgili konuşabileceklerini söylemektedir. Aslında bu karakter günümüzde var olmayan bir karakter değil. Aksine influencer dediğimiz kişilerin -hepsi dahil olmamakla birlikte- gerçekte nasıl olduklarını ve bazı olaylara tepkilerinin ne kadar saçma olduğunu görmemizi sağlamaktadır.

2021’e Geri Bakış

Filmde daha birçok ilgi çekici karakter ve olay bulunmakta. 2021 yılında yaşadığımız tüm olayları en baştan oturup izlemek gibi. İlgi çekici, komik ve yer yer gerçekçi olan filmin uzunluğu 1 saat. Tek oturuşta ve hiç sıkılmadan izleyebileceğimiz bir yapım. Gerçekten yaşadığımız olayları komedi türünde anlatan bu yapım izlediğiniz her tür yapımdan daha farklı. İzlerken bir yandan gülüyorsunuz bir yandan da düşünüyorsunuz. Bunun sebebi de olayların çok kadar ciddi bir şekilde ama alaylı bir dille anlatılmasıdır. Filmin son sahnesinde ise oyunculara 2021 yılından ne öğrendikleri sorulmaktadır. Hepsi filmin gidişatına uygun olarak çok ciddi bir şekilde absürt cevaplar veriyorlar. Daha fazla spoiler olmaması için buraları yazmıyorum.

Peki biz 2021 yılından neler öğrendik? Yorumlarda buluşalım!

 

Daha fazlası için instagram sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.