DON’T LOOK UP

Don’t Look Up (2021)

Don’t Look Up dünyaya çarpma ihtimali bulunan bir kuyruklu yıldızın bilim insanları Randall Mindy ve Kate Dibiasky tarafından keşfini ve ikilinin olası bir felaketi önleyebilmek için yaptığı girişimleri anlatan hiciv türünde bir yapım.

Randall Mindy karakterine Leonardo DiCaprio, Kate Dibiasky karakterine ise Jennifer Lawrence hayat vermekte. Oyuncu kadrosu çok zengin olan Don’t Look Up, eleştirmenlerce görsel efektler bakımından biraz eksik bulunmuş. Ancak bunun seyir keyfi bakımından insanları yormayacağı kanaatindeyim. Asıl odaklanılması gereken konunun yapılan eleştiriler olduğunu düşünmekteyim.

Netflix platformunda 25 Aralık 2021 tarihinde yayınlanan Don’t Look Up şimdiden insanların dikkatini çekip konuşmalarda kendisine yer bulmaya başladı.

Don’t Look Up İlk İzlenim

Don’t Look Up filmini izlerken çok şaşırmadığımı itiraf etmek yerinde olacaktır. Film gidişatı bakımından sürprizler içermemekte. Olayların içine dahil olarak tahminler yapmaya başladığınızda genelde yanılmıyorsunuz. Filmin, gidişat hakkında sizi bilgilendiren bir havası var.

Yapılan siyasal ve ideolojik eleştirilere dönecek olursak, değinilen noktalar büyük bir ustalık ile anlatılmış. Yapılan anlatımlarla gerçek hayatta da karşılaşabileceğinizi düşünmeden edemiyorsunuz. 2 saat 25 dakika uzunluğunda olan film güldüren sahneleri sayesinde sizi çok sıkmıyor. Böylelikle konusunu ağır ağır işliyor.

Don’t Look Up filmi IMDB platformunda 7,3 gibi bir puan almış. Yeni bir film olduğunu kabul edecek olursak, izleyici sayısı arttıkça puanının değişebileceğini söylemek yerinde olacaktır. Yazımın bundan sonraki kısmı film içeriğinden doğrudan alıntılar (spoiler) içereceğini belirterek, izlemeyi düşünenlerin okumaya bu bilgi doğrultusunda devam etmesini tavsiye ediyorum.

Don’t Look Up İnceleme

Filmimizin başlangıcında astronomi laboratuvarında doktora öğrencisi olan Kate Dibiasky ‘yi çalışırken görüyoruz. Kate rutin kontrollerini yaparken gözüne bir şey çarpıyor. Elbette bunun bir kuyruklu yıldız olduğu hemen fark ediyor. Kate’in keşfini gereğinden hızlı çözdüğünü düşünmekteyim fakat sonuçta film diyorsunuz. Ardından Profesör Randall ve diğer öğrenciler gelerek bu keşfi için Kate’i kutluyorlar. Kutlama sırasında bazı hesaplamalar yapılıyor ve keşfedilen kuyruklu yıldızın dünyaya çarpacağı verisine ulaşıyorlar. Kuyruklu yıldızın boyutunun Everest Dağı kadar büyüklükte olduğunu da belirtelim. Randall hemen durumu yetkili makamlara iletmek istiyor fakat anında belirli bir bürokrasi ile karşı karşıya kalıyor. Filmin ilerleyen bölümlerinde göreceklerimizin bir özeti diyebileceğim bir sahne. Neyse ki bu bürokrasi çok uzun sürmüyor ve ikilimiz derhal Amerika’nın başkenti Washington’a çağrılıyor.

Kendilerini neyin beklediğini bilmeyen ikilimiz, NASA’nın Gezegen Savunma Birimi Başkanı Dr. Teddy Oglethorpe aracılığı ile Amerika Başkanı’nın karşısına çıkıyor. Çıkıyor dediğime de bakmayın, çok uzunca bir süre görüşmeye alınmıyorlar. Çünkü Amerikan Başkanı geçmişindeki ahlaksızlıkları ile ünlü bir arkadaşını/flörtünü anayasa mahkemesi üyesi yapmaya çalışıyor. Olay o kadar saçma bir hale geliyor ki, konuya yapılan her atıfta kendimi gülmekten geri tutamadım.İkili sonunda başkan ile görüşmeyi başarıyor. Bu sırada başkanın özel kalemi olan oğlu Jason karakterinin alaylarını çok beğendiğimi belirtmek isterim. Amerika’nın zengin kesimini çok iyi temsil ettiğini rahatlıkla gözlemliyorsunuz.

Bu görüşmede tahmin edeceğiniz gibi ikilimiz ciddiye alınmıyor. Görüşmeden sonra Teddy durumu basına sızdırarak konunun gündeme gelmesini ve tedbir alınmasını istiyor. Bilgi sızdırılıyor ve ikilimiz bir gazete ile görüşüp, sonra ünlü bir TV programına çıkıyorlar. Program ise hiçbir şeyin ciddiye alınmadığı bir program. İkilimizden önce Riley Bina adında bir sanatçının programa çıktığını görüyoruz. Ardından ikilimiz programa çıkıyor ve Kate sunucular kendilerini ciddiye almadığı için sinirlenerek dünyanın yok olacağını söylüyor ve programı terk ediyor. Randall ise bilinçsizce şakalar yaparak ortamı yumuşatmaya çalışıyor. Program bitiyor ve sunuculardan Brie, Randall’ı bir şeyler içmeye davet ediyor. İkilimiz görüştükleri gazeteye gittiğinde, NASA başkanı tarafından verilerinin yalanlandığı haberini alıyorlar. Böylelikle medya turunun başarısız olduğunu görüyoruz. İkilimiz evlerine dönüyorlar. Program sırasında BASH adlı bir şirketin tanıtımı da görüyoruz. Bu anlatım biraz havada kalıyor.

Olaylar Karışıyor

Aradan bir süre geçtikten sonra ikilimiz ve Teddy, FBI tarafından gözaltına alınıyor ve Beyaz Saray’a götürülüyorlar. Başkan, kendileriyle yaptıkları hesaplamaların ünlü kurumlarca teyit edildiğini söyleyerek özür diliyor ve aksiyon alacaklarını belirtiyor. Kate bunun altında politik ve siyasi sebepler yattığını söylüyor, Başkan ve Jason bunu açıkça doğruluyorlar. Sonrasında Başkan şok bir ulusa sesleniş ile durumu halkına açıklıyor. Bir nevi seferberlik ilan ediliyor ve yaklaşmakta olan kuyruklu yıldızın rotasının değiştirilmesi için çalışmalar başlatılıyor. Her şey karakterlerimiz için yolunda gidiyor. Hatta Randall ünlü olmanın verdiği sarhoşluk ile sunucu Brie ile karısını aldatıyor.

Nihayet her şey hazırlanıyor ve operasyon toplantısında kuyruklu yıldızın rotasını değiştirecek füzeler ateşleniyor. O sırada BASH şirketinin zengin sahibini yine görüyoruz. Kate bu adamın kim olduğunu Jason’a soruyor. Jason onun elit kartal platin (en üst düzeyde kampanya bağışçısı) olduğunu her yere girebileceğini söylüyor. Bir anda kalkan füzelerin paraşüt açarak yere geri döndüğünü görüyoruz.Sonrasında, bu saçma olayın aslında BASH’ın sahibi Peter’ın müdahalesi ile olduğunu öğreniyoruz. Plan bir anda bu kuyruklu yıldızın içerisindeki trilyonlarca dolar maden için uzayda parçalanarak dünyaya düşürülmesine evriliyor. Planın tek gerekçesi ise Peter’ın böyle söylemiş olması. Dünyanın geleceği Peter’ın ellerine kalıyor.

Filmin Sonlarına Doğru

Filmimizde buraya kadar ayrıntı verme ihtiyacı duydum. Fakat bu sahneden sonra çoğu karakteri tanıdığımız için artık yalnızca yaşanan olaylara değinmekle yetineceğim. Randall en başta bunun kabul edilebilir olduğu fikrine kapılıyor. Kate ve Teddy ise buna şiddetle karşı çıkıyor. Hatta Kate oturdukları mekanda bu konuşmayı yaparken sesini yükseltiyor ve insanlar bunu duyup dükkanları yağmalamaya başlıyor. Sonrasında, Kate tekrar gözaltına alınıyor. Ancak hiçbir şeyden bahsetmemesi gerektiğini yoksa hapse atılacağını öğreniyor. Kate bu noktada anlaşmayı kabul ederek pes ediyor.

Randall ise ününü de kullanarak başkanın yanında yer alıyor. Ününe dayanarak hareket eden Randall’ı bir anda karısı yakalıyor. Bu nedenle Randall ve karısı ayrılıyor. Randall bunun da etkisiyle daha cesur kararlar almaya başlıyor ve Peter’a sorular soruyor. Cevap almadığını görünce o da Kate gibi programda sinir krizi geçiriyor ve durumu anlatıyor. İnsanların en basit veride bile birlik olmayacaklarından yakındığı güzel bir konuşma yapıyor.

Bu sırada kuyruklu yıldız olanca hızıyla dünyaya yaklaşmaya devam ediyor. Hatta artık gökyüzünde net bir şekilde gözükmeye başlıyor. Teddy, Kate, Randall bir şeyler olması için kampanya başlatıyorlar. Hatta filmin başında tanıştıkları Riley Bina’nın konserine giderek seslerini duyuruyorlar. İnsanlara gökyüzüne bakmalarını söylüyorlar. Amerikan başkanı ise filmimize de ismini veren “Don’t Look Up” kampanyasını başlatıyor. Türkçeye ”Yukarı Bakma” olarak çevrilebilecek bu sözcük biraz daha kafanı kaldırma şeklinde evriliyor. Sosyal medyada insanlar günümüzde olduğu gibi anlaşamıyorlar. Filmimizin sonunda ise BASH başarısız oluyor. Kuyruklu yıldız dünyaya çarpıyor ve insanlık neredeyse yok oluyor. Amerika başkanında içinde bulunduğu elit bir topluluk Peter’ın önderliğinde yeni bir gezegene gidiyor. Filmimiz bu şekilde bitiyor.

Unutmadan yazıları gördüğünüzde hemen ekranınızı kapatmayın, güzel bir bonus sahne sizi bekliyor.

 

Benzer içerikler için instagram sayfamızı inceleyebilirsiniz.