Kadın Kahramanlar

Anneler günü yaklaşırken bu milletin, bu ülkenin kurtarılmasında olmazsa olmaz annelerimizden bahsetmek istiyorum. Milli Mücadele Dönemi’nde canla başla savaşmış, çok büyük fedakarlıklar yapmış kadın kahramanlarımızdan… Gerektiğinde kendi evladını kendi elleri ile cepheye yollamış, gerektiğinde ise kendi evladını bu vatan uğruna kendi elleri ile ebediyete yollamış annelerimize değinmek istiyorum. Bizler, Milli Mücadele’de önemli rol oynayan kadın kahramanlarımızı her zaman saygıyla anmalıyız. Onlar zaman zaman cephede zaman zaman cephe arkasında çok büyük destekler vermişlerdir. O dönemde kadınımız, sadece cephede savaşan asker için örgü örmemiştir. Ayrıca onlar yeri geldiğinde askere moral olmuştur. On iki yaşında cephede silah tutan Nezahat Onbaşı, Kara Fatma gibi. Yeri geldiğinde erkek kılığına girmiş cephede savaşmışlardır. Halime Çavuş gibi. Bazen milli şuuru sürekli tutmak için çaba göstermişlerdir. Halide Edip Adıvar, Nakiye Elgün gibi. Bazen ise bu vatan uğruna kendi evlatlarından vazgeçmişlerdir. Tayyibe Hatun, Domaniçli Habibe gibi.

Milli Mücadele’nin kazanılmasında büyük rol oynayan birçok kadın kahramanımız vardır. Her biri bizler için çok kıymetlidir. Her birinin ayrı hikayesi vardır. Hepsini tek tek, sayfalarca da anlatsak hak ettikleri değeri verebilir miyiz gerçekten? Bu ülkenin evlatları olarak her bir kadın kahramanımızı tanımalı, bilmeli ve nesilden nesile aktarmalıyız. Doğan her kız çocuğu bilmelidir ki bizler, bağımsızlık için canını feda eden bu annelerin evlatlarıyız. Ve Atatürk’ün dediği gibi ‘‘Ey Kahraman Türk kadını! Sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.’’

Kadın Kahramanımız Kara Fatma

Bu yazımda özellikle bir kahramanımızdan bahsetmek istiyorum. İsmi Fatma Seher Erden. Namıdiğer Kara Fatma.

Aslında çok duyuyoruz bu kelimeyi. Çocukların aralarında bazen birbirlerine Kara Fatma diye seslendiklerini biliyoruz. Özellikle erkeksi tavırlara sahip olanlara söylendiğini görürüz. Bu yüzden bazen bu kelimenin değeri bilinmeden, bilinçsizce kullanıldığına şahit olmaktayız. İşte bu nedenle özellikle çocuklarımıza bu bilinci aşılamalı ve bu ismin aslında ne kadar şanlı olduğunu anlatmalıyız. Böylelikle bizler değerlerimizi korumalı ve en doğru şekilde yaşatmalıyız.

Kara Fatma Kimdir?

Fatma Seher Milli Mücadele Dönemi’nde birçok savaşa katılmıştır. Kendisi oldukça gözü kara, yiğit bir kadındır. İçinde kadınların da yer aldığı yüzlerce kişiden oluşan kalabalık bir milis gücünün lideri olarak birçok bölgede görev yapmıştır. Cephedeki başarıları sayesinde düşman askerine korku salmıştır. Ayrıca düşmanda merak da uyandırmıştır. Öyle ki, Yunan ordusuna esir düştüğünde Yunan ordusu başkomutanı General Trikopis, Kara Fatma’yı karşısında görünce oldukça şaşırmıştır. Namı her yerde duyulan, milis kuvveti ile orduları yenip birçok düşman askerini esir alan bu cesur kadını böyle zayıf ve minik beklememektedir. Hatta inanmakta çok zorlandığından ‘Sen Kara Fatma mısın?’ sorusunu birkaç defa tekrarlar.

Kara Fatma böylesine cesur, böylesine yürekli ve bağımsızlık uğruna mücadele eden bir kahramanımızdır. Askerdeki çalışmaları sonucunda üsteğmen rütbesine yükselmiştir. Sonrasında üsteğmen olarak emekli olmuştur. Savaştan sonra kendisine verilen emekli maaşını ise Türk Kızılay’ına bağışlamıştır. Aynı zamanda Fatma Seher Erden’e, Kurtuluş Savaşı’nda yapmış olduklarından dolayı İstiklal Madalyası verilmiştir. Ne yazık ki 2 Temmuz 1955’te ise aramızdan ayrılmıştır.

‘Kara’ Lakabı Nereden Gelmektedir?

Fatma Seher, Mustafa Kemal’in Sivas’a gittiğini duyduğunda kendisini görebilmek için Sivas’a gitmiştir. Fakat suikast girişimi olabileceği ihtimalinden dolayı üç gün Mustafa Kemal’in yanına yaklaşamamıştır. Sonrasında Mustafa Kemal’in karşısına çıkmış ve kendini tanıtmıştır. Mustafa Kemal, Fatma Seher’in gözü karalığını ve cesaretli oluşunu sevmiştir. Bu nedenle Fatma Seher’e, Kara Fatma olarak seslenmiştir. Bu nedenle ülkenin belli yerlerinde Kara Fatma gibi cesurca milli mücadele uğruna savaşan kadınlarımıza ‘Kara’ lakabı verilmiştir. Ayrıca bizler etrafımızda bazı kadınlara söylenen bu lakabın aslında ne kadar değerli olduğunu bilmeliyiz. Bu yüzden çocuklarımıza ve gelecek nesillerimize bunu en doğru şekilde anlatmalıyız.

Vatan uğruna canını, yaşamını feda eden her kahramanımız gibi Kara Fatma’yı da sayfalarca anlatsak hakkı ödenemez. Fakat bu yazımda umarım Kara Fatma’ yı sizlere biraz da olsa tanıtabilmişimdir. Annelerimizin ve bu vatanın annelerinin anneler günü kutlu olsun. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

 

Kaynakça

Anadolu Ajansı. ‘’Milli Mücadele’nin kadın kahramanı: Kara Fatma’’. Erişim: 28.04.2022.

Akdur, R. 2019. ‘’Kara Fatma’’. Başken Üniversitesi Tıp Fakültesi.

Benim Hocam. ‘’Basın Yayın Hareketleri ve Kahraman Kadınlarımız’’. Erişim: 28.04.2022. https://www.youtube.com/watch?v=VHTfVBLlZ7A&list=PL5kIOunpmSBM_vApgXxIQZx5PnegGbWFF&index=75