V FOR VENDETTA FİLM ANALİZİ

V For Vendetta HD Desktop Background

V FOR VENDETTA FİLM ANALİZİ

Filmin Konusu:

V FOR VENDETTA, yönetmenliğini James McTeigue’nin, senaristliğini ise Lana ve Lilly Wachowski kardeşlerin yaptığı, başrollerinde Natalie Portman (Evey Hammond) ve Hugo Weaving’in (V) oynadığı gizem, politik gerilim ve aksiyon türünde filmdir.

Film ilk başta seyirciye 5 Kasım’ı unutmaması gerektiğini hatırlatarak ve V adlı geçmişi gizem dolu karakterin, Evey Hammond adında sevimli bir kadınla birlikte Adliye Binasını bir çeşit müzikal eşliğinde havaya uçuruşuyla başlar. Geleceğin İngiltere’sinde geçen hikâye İngiltere’nin değişen,  Faşist ve diktatoryal yönetiminin halkı baskılayarak yönetmesine karşı özgürlük isteyen ve geçmişinde ona acılar yaşatan kişilerden intikam almak isteyen V’nin hayatını anlatır. Film ilerleyen süreçte gizemli ve yüzü gözükmediği halde belli bir karizması olan V’nin neden intikam almak istediğini de seyirciye sunar ve anlatılan hikâyenin ardından seyirciyi rahatlıkla etkisi altına alır.

V KİMDİR?

V karakteri Alan Moore ve David Lloyd tarafından yaratılan, dönemin faşist İngiltere’sinde politik tutukluların, eşcinsellerin, Yahudilerin, Pakistanlıların, Müslümanların ve muhtemelen Avrupalı olmayan tüm etnik kökenli insanların deşifre edilip yakalanarak hücrelere tıkıldığı kamplardan birisi olan Larkhill Yerleştirme Kampında çıkan patlama sonucu kurtulan bir kişidir. Bu patlama sonucu gözlerini kaybeden V, orada yapılan deneyler sonucunda vücuduna enjekte edilen bir ilaç sayesinde farklı özel güçlere sahip olmuştur. Orada kazandığı güçler sayesinde harika refleksler, zihin kapasitesi, yakın ve silahlı dövüşte ve patlayıcı uzmanlığı olan V, kazandığı bu güçleri faşist diktatör Adam Sutler’ın (John Hurt) egemenliği altında sorgulamadan, düşünmeden ve sadece verilen emirleri yerine getirerek yaşayan halkın özgürlüğü için kullanmaya karar verir ve halkı bilinçlendirmek adına hamleler yapar.

Halkı bilinçlendirmek adına yol aldığı bu dava da geçmişinde ona işkence eden kişilerden de intikamını alarak, faşist hükümetin cezalandırmadığı kötü insanları da cezalandırmaktan geri kalmıyor.

Larkhill Yerleştirme Kampı:

Yukarıda da belirttiğim üzere hükümetin dışladığı farklı görüş ve yaşayış biçimine sahip kişilerin toplandığı bir toplama kampıdır. Kampın amacı ise buraya gelen insanlar üzerinde orada üretilen ilaçları denemek ve insan vücuduna enjekte edilince ilacın semptomlarını belirlemektir. Bu kampta insanlar kötü şartlarda ufak ve soğuk hücrelerde yaşamaktadır.

Bu kamp hükümetin karanlık yüzünü göstermektedir. Aynı zamanda kendi gibi olmayan, farklı düşünen kişilerin can, mal ve mülk halkını elinden alan faşist bir yönetim olduğunun en net göstergesidir.

 

KAYNAKÇA

V(Karakter), Wikipedia

 

Diğer film analizlerimizi okumak için tıklayın

Benzer içerikler için İnstagram hesabımızı takip edin!