21 GRAM FİLM ANALİZİ

Neden  21 gram?

21 Gram filminde, üç farklı hayatın bir kazayla kesişmesini izliyoruz. Peki, filmin adı nerden geliyor?   MacDaougall  adlı bilim insanı, bir hastasını ölmeden önce ve sonra ölçüyor. Ölümden sonraki ölçümün ölmeden önceki ölçümden  21 gram eksik çıktığını fark ediyor. Bunun sonucunda da ruhun 21 gram olduğunu iddia ediyor. 21 grama insan nasıl muhtaçtır, onu kaybetmemek için nelere başvurur,  her eksildiğin de kaç hayat mahvolur ve 21 grama kaç hayat sığar?  Film de bu gibi soruların cevaplarını arıyoruz.

 

 

21 Gram ve Kesişen Hayatlar

Paul, kalp nakli bekleyen ölümle burun buruna olan evli bir adamdır. John, daha önceki hayatın da kötü işlere bulaşmış bunlardan kurtulmak için kendini Tanrı’ya adayarak bağışlanmayı bekleyen bir günahkardır. Christina, uyuşturucu bağımlılığının üstesinden gelmiş evli bir kadındır. Bir gün John bir kaza yapar ve o kaza da Christina’nın eşi ve çocukları ölür.

Eşinin kalbi ise Paul’a hayat verir. Paul ona hayat veren kalbin kime ait olduğunu bilmek için arayışa girerken John’da vicdanıyla yüzleşmek durumun da kalır. Yeni yaşam tarzına göre  affedilmeyen bir suça girmiştir ve bu günahın altın da ezilmektedir. Ayrıca filmi inançsal bağlam da incelediğimiz de karakterlerin adlarının da herbirinin Hıristiyanlık dini için önemli kişiler olduğunu görürüz. Christina: Hz. İsa’’nın öğretilerine inanan ve onu takip eden kişi . Paul: Erken Hıristiyan misyonerlerin en ünlüsü ve en etkili olan kişinin ismidir.  Ayrıca Aziz Pavlus’da denmektedir. John:  Aziz Yahya olarak da bilinir. İncil’e göre İsa’nın gelişini önceden bildiren kişi ve İsa’nın vaftizcisi anlamına gelir.

 

 

Hayat Devam Ediyor

Christina ve babasının birlikte yaptığı konuşma da babası ona artık hayatına devam etmesini söyler fakat Christina böyle davranmaya pek niyetli değildir. İnsanlarla arasına duvarlar örmüştür. Paul’un da bu duvarları yıkması biraz zaman alır. Bu sırada başarısız giden evliliğini bitirir. Jack’de teslim olduktan sonra kendini öldürmeye teşebbüs eder ama başarılı olamaz.Paul’un da onu öldürme teşebbüsüyle birlikte ölümle birden fazla kez burun buruna gelmesine rağmen Jack’in ölmesine ilahi bir güç tarafından izin verilmediğini görürüz. Christina’nın çocuklarını ve kocasını kaybettiği bu kaza; Jack’in kendi ve ailesinin hayatını, Paul’un  hem kendi hem  eşinin hayatını etkilemiştir. Kısacası, hayat devam etmektedir(!)

 

 

21 Gram Ne Kadar Eder?

Paul’un kalbi günden güne kötüye gitmektedir. Oysa Christina Paul’un artık kim olduğunu bilmektedir. Christina Jack’i öldürmek istediğini Paulla paylaşır. Paul Jack’i öldürmek için gittiği sırada Christina Pauldan mucizevi bir şekil de hamile kaldığını öğrenir. Paul ve Jack’in yanına gittiğinde Paul çok kötü bir haldedir artık ölüm ona yaklaşmıştır. Christina Jack’ten hırsını almak için uğraşırken Paul kendisini vurur. Gittikleri hastanede Christina Jack’i affeder. Jack  ailesinin yanına yeni bir başlangıç için dönerken Paul için  hikayenin sonu gelmiştir. Christina ve doğacak bebeği için ise yeni bir başlangıç…

21 gram;  beş madeni paranın ağırlığı, bir kuşun ağırlığı, bir çikolata parçasının 21 gram ne kadar eder?” (21 Gram Filmi)